Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny

W piątek 27 stycznia w naszej szkole miejsce miała akcja „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” zainicjowana przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie oraz Mazowiecką Radę Bezpieczeństwa Publicznego w porozumieniu z Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego w ramach kampanii społecznej promującej noszenie odzieży z elementami odblaskowymi po zmroku.

W akcji uczestniczyło 181 uczniów z klas IV – VI Publicznej Szkoły Podstawowej oraz I – II Publicznego Gimnazjum w Jastrzębiu. Z ramienia Marszalka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika akcję koordynowali panowie Jarosław Kłosiński i Tomasz Jagodziński.  Gośćmi honorowymi byli p. Rafal Rajkowski, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego, p. Zbigniew Gołąbek, radny Województwa Mazowieckiego, p. Andrzej Bracha, Wójt Gminy Jastrząb, p. Anita Gołosz, Sekretarz Gminy Jastrząb, p. Dariusz Piątek, Dyrektor WORD w Radomiu, przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji i Państwowej Straży Pożarnej w Szydłowcu oraz przedstawiciele mediów.

Uczniowie uczestniczący w projekcie podzieleni zostali na trzy grupy, w których uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych przygotowanych przez organizatorów. W ramach zajęć obejrzeli film Tak, chcę być bezpieczny opwiadający o sposobach reagowania w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu dzieci i młodzieży, uczestniczyli w zajęciach pierwszej pomocy, doskonalili bezpieczną jazdę na rowerze na torze przeszkód oraz udać się w wirtualną podróż na symulatorze motocykla. Każdy z uczestników zajęć otrzymał elementy odblaskowe dla siebie i rodziny, które, zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo o Ruchu Drogowym z 30 sierpnia 2013r., stały się obowiązkowe dla wszystkich pieszych – niezależnie od wieku – poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

Jak apeluje marszałek Adam Struzik,

„O pieszych i rowerzystach często mówi się, że są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Nie mają do dyspozycji pasów bezpieczeństwa, ani poduszek czy kurtyn powietrznych, dlatego w razie wypadku są najbardziej zagrożeni. Dodatkowo jesienne warunki drogowe – wcześniej zapada zmrok, a rano dłużej jest ciemno – nie ułatwiają widoczności. W takich okolicznościach kierowca zauważy osobę w ciemnym ubraniu dopiero z odległości około 20-30 m. To za mało, aby w porę wyhamować. Już jeden element odblaskowy sprawia, że jesteśmy widoczni z ponad 150 m. Te dodatkowe metry często ratują nam życie. Zakładajmy więc elementy odblaskowe – zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i naszych dzieci!”

Galeria zdjęć M. Gajewskiego

Kliknij, by przejść do galerii