Zdrowie dla wszystkich!

Tytuł najnowszej piosenki o zdrowiu przygotowanej przez uczniów oddziałów gimnazjalnych jest zarazem hasłem tegorcznego Dnia Zdrowia. Slogan “Zdrowie dla wszystkich” ma przypomnieć, że “Zapewnienie wszystkim ludziom w każdym wieku zdrowego życia” jest jednym z celów Agendy na rzecz Zrównoważonego Rozwoju, którą państwa członkowskie ONZ zadeklarowały się wcielić w życie do roku 2030. Wg WHO, zdrowie jest wartością należną każdemu człowiekowi na naszej planecie, w związku z tym dostęp do służby zdrowia powinien być zagwarantowany wszystkim, bez względu na miejsce zamieszkania i status finansowy. Wymaga to od władz rozwijania systemu opieki zdrowotnej oraz narzędzi pozwalających na monitorowanie stanu zdrowia populacji i środków na szkolenie zaplecza kadrowego. 

Piosenka wykonana przez gimnazjalistów na XV Powiatowym Przeglądzie Piosenki o Zdrowiu nawiązywała do stanu sużby zdrowia na świecie – braku dostępu do pomocy medycznej dla 50 proc. światowej populacji i przeznaczanie zbyt dużych środków na opiekę zdrowotną, co może prowadzić do pauperyzacji jednostek. Nasza pisoenka, napisana przez M. Gajewskiego do melodii popularnej piosenki “Holding Out For a Hero” zachęca do głośnego postulowania potrzeby zmian w celu naprawy sytuacji. Brawurowo wykonana przez młodzież przygotowaną przez Agnieszkę Szparę, ks. Pawła Męcinę i autora słów, piosenka została entuzjastycznei przyjęta przez widownię. 

Po występie, młodzież i autor słów udzielili wywiadu dla Radia Plus, fragmentów którego możecie wysłuchać pod tym linkiem. Zachęcamy też do obejrzenia galerii zdjęć i wysłuchania fragmentu piosenki a capella specjalnei dla Radia!

 

Galeria:

Kliknij, aby przejść do galerii