Prywaciarze” w naszej szkole

W naszej szkole goszczą teraz „Prywaciarze”, którzy pokazywani są na zdjęciach i obrazowani przez produkowane przez siebie przedmioty. A w tle absurdy z rzeczywistości PRL.

 

Fotografia zbitej na gruzowisku Warszawy z desek szopy z odręcznymi napisami „penicure, manicure” i talon na … zastępczy papier toaletowy. Zdjęcie mężczyzny ostrzącego na podwórku noże, a na stoliku maszynka do napełniana długopisowych wkładów. To przykłady z wielu tablic i eksponatów, które można zobaczyć w naszej szkole na wystawie „Prywaciarze – początki polskiej mikroprzedsiębiorczości”.  Pojawiły się tam zdjęcia i przedmioty rodem z PRL. PRL – bowiem przygotowana przez Akademię Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości dr Bogusława Federa wystawa wprowadza właśnie w klimaty tamtych lat. Czasami ponure, a nawet przerażające, niekiedy humorystyczne a wielokroć – absurdalne. Na 28 fotograficznych tablicach ukazywane są na niej losy kupców, rzemieślników, drobnych przedsiębiorców, zwanych pogardliwie przez władze PRL „prywaciarzami” i przez te władze tępione, gnębione i zwalczane. Ludzi, który pomimo tego nie poddawali się szykanom ze strony władz. A jakie to były szykany informują tablice tekstowe.

Na otwarcie wystawy przybyli uczniowie dwóch klas. Rolę gospodyni pełniła pani dyrektor szkoły Beata Przytula- Bińkowska. Zanim uczestnicy wernisażu zaczęli oglądać wystawę, najpierw usłyszeli rys historyczny o „prywaciarzach” i wzięli udział w kilku mini sprawdzianach. Wśród tych, którzy zdawali taki egzamin byli również …nauczyciele i pani dyrektor

Jedno z pytań dotyczyło przeznaczenia pokazywanego, dziwnego  eksponatu. Jak się okazało była to maszynka do napełniania długopisowych wkładów z zakładu „Długopis” w Radomiu. Ciekawość wzbudzały także matryca do produkcji landrynek, wyposażenie salonu fryzjerskiego z tajemniczym „kociołkiem, który okazał się lokownicą na parę. Pocztówki dźwiękowe porównywane były do MP 3, a stare radia czy gramofon – do cyfrowych odtwarzaczy. Młodzież mając kłopoty z rozpoznawaniem przedmiotów mogła zawsze liczyć na życzliwe podpowiedzi nauczycieli.

Dodatkowymi atrakcjami w czasie wernisażu była możliwość odbijania pamiątkowej pieczęci Młodzież nie kryła, że ta wyprawa w lata PRL jest dla niej ciekawą lekcją historii, a starsi – okazją do refleksji.

Wystawę “Prywaciarze – początki polskiej mikroprzedsiębiorczości” przygotowała Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości dr Bogusława Federa z Grodziska Mazowieckiego. Jej celem jest promocja przedsiębiorczości, zmiana wizerunku mikro przedsiębiorcy, a także ukazanie barier z jakimi spotykali się i nadal spotykają osoby, prowadzące mikro firmy. Inauguracja wystawy miała miejsce w lipcu 2012 roku w Senacie RP na specjalnym posiedzeniu Komisji Gospodarki Senatu RP, przy okazji prezentacji przez Akademię Liderów wyników badania sytuacji mikro firm w Polsce.

/materiały nadesłane/

 

Zdjęcia:

Kliknij, aby obejrzeć galerię