Wielkanoc – jak to niegdyś bywało

Jak to niegdyś bywało

 

Wielkanoc! – to wspaniałe, najradośniejsze święta chrześcijańskie, które kojarzą się z obficie zastawionym stołem, malowaniem jajek oraz babami i mazurkami. Właśnie z tej okazji 11 kwietnia 2017r. w PSP w Jastrzębiu odbyła się uroczysta akademia. Przedstawienie z okazji Świąt Wielkanocnych przygotowały dzieci z klasy I b i V b pod kierunkiem pań Elżbiety Kowalik i  Anny Przytuły. Celem przedstawienia było przybliżenie zwyczajów i tradycji wielkanocnych. Święta Wielkanocne są niezwykle barwne, towarzyszy im wiele obrzędów. O wielu wielkanocnych obyczajach pamiętamy także dzisiaj, ale nie wszyscy.

Mali aktorzy ubrani odświętnie, w piękne stroje ludowe, przybliżyli tradycje i zwyczaje związane z tymi świętami. Publiczność dowiedziała się że:
– Święta Wielkanocne to najstarsze i największe nasze święta, że kusaki to przebierańce, które chodziły po wsi, od chaty do chaty, ku ludzkiej radości! Chłopcy wręczali dziewczynom jajka, bo wierzono, że jajko zapewniało szczęście i pomyślną dolę. Przed świętami młodzież chodziła po domach z zielonym gaikiem, śpiewała wchodząc do chat i prosiła o datki. Zwyczaj malowania jajek na Wielkanoc wywodzi się ze starych tradycji. Zdobieniem jajek zajmowały się tylko kobiety. Robiły pisanki, rysowanki, wydrapywanki lub oklejanki. Na zakończenie, jak stary obyczaj nakazuje,  publiczność została pokropiona wodą.

Na środku sceny stał przystrojony stół wielkanocny, a na nim: koszyczki z jajkami, pisanki, baranek, palmy wielkanocne, koguciki oraz gaik zielony.
Piękny występ uczniów był wzbogacony odpowiednim podkładem muzycznym, i wzruszającymi pieśniami o wielkanocnej tematyce. Do przepięknej oprawy akademii przyczyniły się stroje ludowe, które zostały przygotowane przez rodziców. Serdecznie dziękujemy za pomoc i zaangażowanie.

Kliknij, aby przejść do galerii