Wybębniona ale nie odbębniona profilaktyka

\”Profilaktyka” nie należy do kanonu ulubionych słów dzieci i młodzieży. Prelekcje i prezentacje multimedialne straciły już dawno swą świeżość i zdolność do porywania młodych serc, zwłaszcza jeśli nie są prowadzone w oparciu o autentyczne ludzkie przeżycia. Najnowsze badania sugerują, że najskuteczniejsza nauka odbywa się dzięki zaangażowaniu emocji w proces poznawczy. Z drugiej strony, osoby opowiadające historie z pierwszej ręki, „świadkowie” używając chrześcijańskiej terminologii, zawsze mieli większą moc oddziaływania niż teoretyzujący „kaznodzieje”. Wiesław „Blacha” Błażkiewicz, który odwiedził naszą szkołę w piątek znalazł idealną formę łączącą zaciekawienie i zaangażowanie z emocjami, porywającą relację z pierwszej ręki z wartościową refleksją dotyczącą wartości życia.

Wiesław „Blacha” Błażkiewicz to doświadczony muzyk rockowy, weteran Jarocina. W młodości doświadczył piekła nałogu, który przekreślił karierę muzyczną, by w dojrzałym życiu zmagać się z niemal śmiertelną chorobą. Te doświadczenia stanowią kanwę przesłania profilaktycznego. Sama surowa opowieść byłaby jednak nieporywająca dla współczesnej młodzieży, która potrzebuje więcej bodźców. By zaangażować młodych ludzi w swą narrację, pan Wiesław dzieli się ze słuchaczami swoją pasją – muzyką. Zgromadzeni uczniowie nie tylko mogą posłuchać wirtuoza, ale również sami zaangażować się w proces kreacji. W ten sposób, profilaktyka przestaje być nudnym przymusem, a staje się procesem apelującym do wszystkich zmysłów, wciągającym w siebie całą osobę.

Pokaz Wiesława „Blachy” Błażkiewicza, dostępny poniżej, powinien być obejrzany przez każdego rodzica, któremu zależy na przyszłości swoich pociech. To wzór, jak mądrze i autentycznie mówić o sprawach ważnych, które czasami trywializujemy i przechodzimy nad nimi do porządku dziennego.