Lektury

PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA

Klasa I

  1. Wanda Chotomska -„Gdy zamierzasz przejść ulicę”
  2. Julian Tuwim -„Warzywa”
  3. Małgorzata Strzałkowski -„Leśny krasnoludek”
  4. Władysław Bełza -„Katechizm polskiego dziecka”
  5. Danuta Wawiłow- „Marzenie”
  6. Lucyna Krzemieniecka- „Jak się krasnalek z borsukiem na spacer wybierali”
  7. Natalia Usenko „Telegram do śpiącej królewny”
  8. Rafał Witek- „Pierwszaki z kosmosu”
  9. Julian Tuwim „Abecadło”
  10. Maria Kownacka- „Plastusiowy pamiętnik” (fragmenty)
  11. Hanna Łochacka -„O wróbelku Elemelku” (fragmenty)
  12. Natalia Usenko-„Potwór ekologiczny”
  13. Julian Tuwim- „Ptasie radio”
  14. Joanna Papuzińska -„Nasza mama czarodziejka” (fragmenty)
  15. Marcin Brykczyński -„Tata”
  16. Jan Brzechwa- „Żaba”
  17. Danuta Parlak „Kapelusz pani wrony” – rozdział „Wystraszek”
  18. Janina Porazińska-„Pamiętnik Czarnego Noska”

Klasa II

  1. Wiera Badalska „Legenda o białym orle”
  2. Jan Brzechwa – „Brzechwa dzieciom”
  3. Cz. Centkiewiczowie – „Zaczarowana zagroda”
  4. Chotomska „Alfabet”, „Pies z ulicy Bałamutów”, „Dzieci Pana Astronoma” i „Legenda o Warsie i Sawie”.
  5. Duszyńska „Cudaczek –Wyśmiewaczek”
  6. Jan Grabowski „Czarna owieczka”
  7. Krzemieniecka – Z przygód krasnala Hałabały”- fragmenty.
  8. Mira Lobe – „Babcia na jabłoni”.
  9. Strzałkowska – „Król Lul i warzywa”, „Pasta z jajek z musztardą” i inne (są w podręczniku)

Klasa III

  1. H.Ch.Andersen – „Brzydkie kaczątko”
  2. A. Cz. Centkiewiczowie – „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”
  3. J. Grabowski – „Puc, Bursztyn i Goście”
  4. M. Jaworczakowska – „Oto jest kasia”
  5. M. Kruger – „Karolcia”
  6. A. Lindgren – Dzieci z Bullerbyn”
  7. J. Porazińska – „Szewczyk Dratewka” i „ O dwunastu miesiącach”

Klasa IV

  1. Jan Brzechwa – „Akademia pana Kleksa”
  2. Frances Hodgson Burnett – „Tajemniczy ogród”
  3. Staples Clive Levis – „Opowieścia z Narnii – Lew, Czarownica i stara szafa”
  4. Janusz Christa – „Kajko i Kokosz. Szkoła latania”
  5. Rene Goscinny, Jean – Jacques Sempe – „Mikołajek”
  6. Joanna Olech – „Dynastia Miziołków”
  7. Carlo Collodi –„Pinokio”

Klasa V

  1. E. Niziurski – „Sposób na Alcybiadesa”
  2. F. Molnar – „Chłopcy z Placu Broni”
  3. L.M. Montgomery – „Ania z Zielonego Wzgórza”
  4. A. Szklarski – „ Tomek w Krainie kangurów
  5. A. Onichimowska – „Daleki rejs’
  6. M. Wichter – „Dziewczynka z Szóstego Księżyca”

Klasa VI

  1. Irena Jurgielewiczowa – „Ten obcy”
  2. Joanna Onichimowska – „Duch starej kamienicy”
  3. Kornel Makuszyński – „Szatan z siódmej klasy”
  4. Henryk Sienkiewicz – „W pustyni i w puszczy”
  5. Dorota Terakowska – „Władca Lewawu”
  6. Andrzej Maleszka – „Magiczne drzewo”

Klasa VII

  1. A.Fredro –„Zemsta”
  2. Antoine de Saint-Exupery – „Mały Książę”
  3. J. Słowacki –„Balladyna”
  4. A. Mickiewicz –„Dziady cz.II”
  5. Ch. Dickens – Opowieść wigilijna”
  6. A. Kamiński – „Kamienie na szaniec”

Lektura uzupełniająca

  1. E. Hemingway – „Start człowiek i morze”
  2. E. Schmitt – „Oskar i pani Róża”
  3. N. H. Kleinbaum – „Stowarzyszenie Umarłych poetów”

KLASY GIMNAZJALNE

Klasa II 

  1. I. Krasicki – „Bajki” (wybór); „Żona modna”
  2. A. Mickiewicz –„Ballady” (wybór) i „Dziady” cz.II
  3. A. Mickiewicz –„Reduta Ordona” i „Pan Tadeusz”
  4. J. Słowacki – „Balladyna”
  5. A. Fredro –„Zemsta”
  6. B. Prus – „Kamizelka”
  7. H. Sienkiewicz – „Sachem”, „Latarnik”
  8. A. Czechow – „Śmierć urzędnika”
  9. S. Żeromski –„Syzyfowe prace”
  10. K. Siesicka – „Jezioro Osobliwości”

Klasa III 

  1. A.ntoine de Saint –Exupery – „Mały książę”
  2. E. Hemingway –“Stary człowiek i morze”
  3. M. Białoszewki – „Pamiętnik z powstania Warszawskiego”
  4. A. Kamiński – „Kamienie na szaniec”
  5. A. Fiedler –„ Dywizjon 303”
  6. J. R. R. Tolkien –„Hobbit, czyli tam i z powrotem”
  7. K. Siesicka – „jezioro osobliwości”
  8. H. Sienkiewicz –„ Latarnik”
  9. B. Prus –„Faraon”
  10. E. Schmitch – „Oskar i Pani Róża”
  11. Z. Nałkowska – „Medaliony”
  12. J. Gaarder –„Świat Zofii”
  13. Sł. Mrożek – „Wesele w Atomicach”