Szoa, czyli zagłada

Samorząd Uczniowski PG w Jastrzębiu wraz ze Opiekunami oraz p. Mariuszem Głowackim zorganizowali wycieczkę do byłego niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz w Oświęcimiu. 43 uczniów klas pierwszych i trzecich uczestniczyło w niezwykłej lekcji historii, empatii i człowieczeństwa. To tu w Oświęcimiu splotły się tragiczne losy Żydów, Polaków, Cyganów, sowieckich jeńców, upośledzonych, Świadków Jehowy i homoseksualistów doświadczonych piętnem bestialskiej ideologii faszystowskiej. To tu, rękami psychopatycznych niemieckich kryminalistów, przymuszonych więźniów i żołnierzy dokonywano masowych mordów cyklonem B, poprzez rozstrzelanie, na szubienicy i za pomocą głodu. Na oświęcimskiej ziemi człowieczeństwo osiągnęło swe ekstrema – sięgnęło dnia upodlenia nagiego żydowskiego dziecka w komorze gazowej i wzbiło się na wyżyny świętości św. Maksymiliana Kolbe. Auschwitz był prowadzoną z właściwą Niemcom precyzją fabryką zagłady, polem doświadczalnym pseudomedycznych eksperymentów i podwykonawcą wielu szanowanych do dziś fabryk. Miejmy nadzieję, że pamięć o zbrodniach drugiej wojny światowej pozostanie w pamięci kolejnych pokoleń. Organizatorów cieszy postawa jastrzębskiej młodzieży, nacechowana skupieniem, zadumą a czasami nawet pograniczem łez.

Kliknij, by obejrzeć galerię