Spotkanie z tymi, którzy odeszli…

W chwili, gdy publikuję te słowa, gdzieś na świecie dzieciaki w maskach wiedźm i wampirów pukają do czyjegoś domu i wołają „Trick or treat!” Nasze dzieciaki zaś odwiedziły dziś groby tych, którzy walczyli za nasz kraj i tych, którzy zasiadali jeszcze jakiś czas temu w tych samych ławkach, ścierali te same tablice i robili psikusy tym samym nauczycielom. Porządkowanie ich grobów, złożenie kwiatów , zapalenie świec i wspomnienie naszych bliskich wydają się być kontynuacją opisanego przez A. Mickiewicza obrzędu Dziadów – dorocznego spotkania żywych i umarłych. Dziękuję paniom K. Kwintal i A. Gniadek, które umożliwiły mi towarzyszenie z obiektywem ich wizycie z reprezentantami Samorządów Uczniowskich obu szkół na parafialny cmentarz w Jastrzębiu. Oto skromny zapis tej wyprawy: