"Chemia – zastosowania praktyczne"

dsc_0403

Relacja Pani Ewy Dziuby – nauczyciela chemii w ZSP w Jastrzębiu 

20 marca 2014 r. odbył się w Zespole  Szkół Skórzano – Odzieżowych Stylizacji i Usług w Radomiu VI Wojewódzki Konkurs Chemiczny – “Chemia – zastosowania praktyczne”

W tym roku po raz drugi zabrałam ze sobą czwórkę młodzieży z naszego gimnazjum: Milenę Parszewską , Łukasza Bąka i Jakuba Gromka z kl. 3a i Katarzynę Kuźdub z kl. 3b.

Na miejscu okazało się, że jesteśmy jednym z pięciu zespołów. Stawiło się dwa radomskie gimnazja, Gimnazjum z Pionek, Zakrzewia i my z Jastrzębia. W sumie 27 uczestników. Wszystko odbyło się według planu.  Powitano nas, młodzież wylosowała  miejsce na  Sali i rozpoczął się pierwszy etap konkursu – test. Po ogłoszeniu wyników do drugiego etapu praktycznego zakwalifikowano najlepszych gimnazjalistów. I tak w piętnastce najlepszych znalazła się cała nasza czwórka. (Dało to nam I miejsce w klasyfikacji zespołowej. ) Następnie młodzież ubrana w fartuchy rozlosowano stanowiska w pracowni analitycznej i rozpoczęła się część praktyczna. Na podstawie miareczkowania uczniowie mieli wyliczyć stężenie roztworu kwasu przygotowanego przez organizatorów. Tu też nasza młodzież okazała się dobra : Łukasz Bąk zajął II, a Katarzyna Kuźdub III miejsce.

Byłam z nich bardzo dumna. I tak po raz kolejny młodzież naszego gimnazjum udowodniła, że ma wiedzę, potrafi myśleć i rozwiązywać problemy. Chemia nie jest dla nich koszmarem, który straszy po nocy ale pasją do której podchodzą z zapałem, wyposażeni w podstawową wiedzę i umiejętności.