Oczyszczone żołnierskie groby w Jastrzębiu

W związku ze zbliżającym się listopadem, który w polskiej tradycji kojarzony jest z czasem wspominania zmarłych przodków – także tych walczących za ojczyznę, uczniowie Klubu Historycznego PG w Jastrzębiu odwiedzili miejscowy cmentarz parafialny. W ramach jednego z działań innowacji pedagogicznej „Cudze chwalicie, swego nie znacie…”  prowadzonej pod kierunkiem Zbigniewa Tomczyka uczniowie oczyścili groby, będące miejscami pochówku poległych żołnierzy walczących o niepodległość naszego kraju. W ramach uporządkowania mogił przed zbliżającymi się dniami Wszystkich Świętych, Zaduszkami oraz Narodowym Świętem Niepodległości uczniowie zgrabili liście, usunęli pozostałości wypalonych zniczy,  elementy wiązanek oraz chwasty. Odpowiednimi płynami przemyli także płyty nagrobne, usuwając mech i porosty.  Na oczyszczonych miejscach pamięci narodowej  zapalone zostały znicze jako wyraz wdzięczności za poświecenie spoczywających bohaterów kampanii wrześniowej i walki konspiracyjnej. Zajęcia terenowe Klubu Historycznego „Ocalmy od zapomnienia” były także okazją dla jego członków na poznanie i skatalogowanie mogił żołnierskich jastrzębskiego cmentarza oraz stworzenie internetowego portfolio.

Kliknij aby wejść do galerii