„Otwarta firma” – uczymy się od praktyków, czyli lekcja w oddziale ZUS Radom

zus

Uczniowie klasy 2b naszego gimnazjum wraz z p. Julitą Król i p. Agnieszką Gniadek przystąpili do realizacji programu Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości – „Otwarta firma” realizowanego w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w dniach 14 – 20 listopada 2016 roku.

To największy projekt edukacyjny realizowany w Polsce obchodzony jednocześnie w 143 krajach świata. Pomysłodawcami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości są: były premier Wielkiej Brytanii, Gordon Brown, brytyjska rządowo-biznesowa organizacja Make Your Mark oraz amerykańska Fundacja Kauffmana. Celem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości jest stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi. Andrzej Pierchała, koordynator programu z ramienia Fundacji, twierdzi, że projekt ten daje szansę uczniom na dokonanie właściwego wyboru ścieżki edukacyjnej i przygotowania się do wejścia na rynek pracy. Uczniowie mają niepowtarzalną okazję dowiedzieć się, na czym polega działalność firm i instytucji poprzez bezpośredni kontakt z ich przedstawicielami. Dla przedsiębiorstwa to wspaniała okazja do promocji oraz nawiązania nowych kontaktów w środowisku lokalnym, szkoła natomiast otrzymuje możliwość wzbogacenia swojej oferty edukacyjnej o ciekawe zajęcia przygotowujące uczniów do planowania ścieżki edukacyjnej. Dotychczas we wszystkich edycjach programu uczestniczyło 524 600 uczniów. Tylko w ostatniej edycji wzięło udział 60 642 uczniów, 553 szkoły i 1816 firm i instytucji.

Nasza szkoła już po raz piąty realizuje to  ogólnoświatowe przedsięwzięcie. W tym roku klasa 2b wraz z p. Julitą Król i p. Agnieszką Gniadek  uczestniczyła 15 listopada 2016r. w wycieczce do oddziału ZUS, ul.Czachowskiego 21a w Radomiu. Pani Edyta Kępka jako przedstawiciel firmy bardzo rzetelnie zapoznała  uczniów ze specyfiką działalności ZUS,  z głównymi funkcjami jakie pełni firma i czym się zajmuje, jacy pracownicy są zatrudniani i jakie są ich obowiązki,  możliwościami zatrudnienia i jakie wymagane jest wykształcenie. Taka wiedza  pozwoli naszym gimnazjalistom lepiej zaplanować dalszą edukację (w tym wybór szkoły ponadgimnazjalnej). Dzięki takiej ciekawej prezentacji multimedialnej swojej firmy, a także możliwości zwiedzenia budynku,  uczniowie dowiedzieli się wiele ciekawych informacji, zadawali dodatkowe pytania i na pewno wykorzystają swoją wiedzę w praktyce w życiu i podniosą poziom swoich aspiracji
w dążeniu do sukcesu edukacyjnego i zawodowego teraz i w życiu dorosłym. Dzięki naturalnej ciekawości i w nowym otoczeniu uczniowie łatwiej zapamiętali przekazywane informacje. Warto było uczestniczyć w programie  Otwarta firma –Pracownik – przedsiębiorca – przedsiębiorstwo, ponieważ uczniowie po jego realizacji:

– znają specyfikę działalności firmy ZUS,

– zweryfikują swoje wyobrażenia na temat zawodów wykonywanych w takiej firmie,

– poznają rynek pracy najbliższej okolicy,

– uzyskują wsparcie w planowaniu kariery edukacyjnej i zawodowej,

– przekonali się, że warto być człowiekiem przedsiębiorczym,

– uczestniczyli w ogólnoświatowych działaniach wspierających i promujących przedsiębiorcze postawy.

Dla młodych ludzi było to z pewnością ciekawe doświadczenie.

Składamy serdeczne podziękowanie Pani Wiesławie Sadowskiej-Golka oraz Pani Edycie Kępka, za możliwość spotkania, za ciepłe przyjęcie naszej grupy i za fachowe przekazanie tak cennych informacji, ciekawostek i gadżetów dla uczniów.

Dziękujemy również organizatorom programu za wspaniały pomysł i mamy nadzieję, że będzie on towarzyszył nam jeszcze przez wiele edycji.