Srebro z Resursy

Internetowa edycja Słownika Języka Polskiego podaje, że słowo „resursa” oznaczało kiedyś klub towarzyski. Dziś jedyną znaną większości z nas resursą jest ta w Radomiu na ul. J. Malczewskiego, w której mieści się dziś Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”. Jak dowiedzieć możemy się na oficjalnej stronie Resursy, jest to najstarsza placówka kultury w mieście, której historia sięga połowy XIX w. Głównym celem OKiSz jest propagowanie historii i tradycji Radomia, przypominanie najważniejszych wydarzeń z dziejów miasta, a poprzez to rozbudzanie lokalnego patriotyzmu. Zadanie to realizowane jest poprzez cykliczne spotkania poświęcone historii, wybitnym obywatelom Radomia, tworzenie filmów dokumentalnych, wystawy, konkursy. OKiSZ zajmuje się również edukacją kulturalną. Działają tu grupy tańca, teatralne, muzyczne, które skupiają młodzież z Radomia i okolic. Systematycznie odbywają się przeglądy muzyczne i teatralne, które przyciągają grupy z całego Mazowsza oraz wystawy plastyczne profesjonalnych artystów oraz amatorów.

Uczennice naszego gimnazjum odwiedziły Resursę Obywatelską w poniedziałek, 20 kwietnia, gdzie wzięły udział w VIII Konkursie Piosenki Obcojęzycznej organizowanej przez X LO im. Stanisława Konarskiego w Radomiu. Uroczystość odbywała się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Radomia -Radosława Witkowskiego oraz Europoseł-Julii Pitery. Uczennica klasy 2b, Sylwia Kosno zdobyła zaszczytne drugie miejsce w kategorii gimnazjalnej, zaś Daria Wrzesień godnie reprezentowała naszą szkołę i uplasowała się tuż za podium!

Oto szczegółowe wyniki konkursu:

Kategoria gimnazjalna:
I miejsce – Klaudia Mazurkiewicz (HKT BraDeLi)
II miejsce – Sylwia Kosno (PG w Jastrzębiu)
III miejsce – Jolanta Szymczyk – PG w Parznicach
Kategoria ponadgimnazjalna:
I miejsce – Sara Jahel (II LO im. Marii Konopnickiej)
II miejsce – Rafał Glimasiński (CKU)
III miejsce – Paulina Jaskot (II LO im. Marii Konopnickiej)
Nominacja na XXXV Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Żeglarską i Turystyczną RAFA 2015 – Irmina Pijarska (X LO im. Stanisława Konarskiego)
Nagroda Publiczności – Robert Czerwonka (ZSO nr 7)

Poniżej prezentujemy fragmenty występów gimnazjalistów i licealistów oraz finałowy występ jurora Pawła Mosiołka. Niestety, nie znam nazwisk wszystkich wykonawców, więc jeśli ktoś z Czytelników może pomóc uzupełnić ten wpis, proszę o kontakt na Facebooku.

Pozakonkursowa piosenka w wykonaniu uczniów X LO rozpoczynająca imprezę:

Cover Dernière Danse (Indila)

Zespół gimnazjalny „Czarne Słowiki” w coverze piosenki zespołu Die Toten Hosen „Alles Aus Liebe”

Sylwia Kosno (II miejsce w kategorii gimnazjalnej) w piosence zespołu Cascada „Everytime We Touch”

Cover piosenki Always (Bon Jovi)

Ruki Vverh – Kroshka Moja

Cover piosenki Move in the Right Direction zespołu Gossip w wykonaniu Katarzyny Rębisz:

Utwór Jacquesa Brela „Amsterdam” (I miejsce w kategorii gimnazjum)

Cover piosenki „Don’t Judge Me” Chrisa Browna

Daria Wrzesień w coverze piosenki Cindy Lauper, True Colors

Cover Faun – „Wilde Rose”:

Świetny japoński kawałek:

Cover piosenki Queens of Suburbia zespołu Tokio Hotel

Liubo, bratcy, liubo (Любо, братцы, любо!)

:

Cover piosenki  Today- Wilamette Shone, Ola Kozłowska

Irmina Pijarska   ft. A Fine Frenzy – Almost Lover

Cover Björk – It’s Oh So Quiet:

Cover Amy Winehouse „Valerie”

Niesamowity mroczny cover piosenki Pictures w wykonaniu Bartka Stryjskiego (oryginalny  wykonawca Timo Maas)

Znany z ubiegłego roku duet wykonujący Pszczółkę Maję po niemiecku:

Paweł Mosiołek „Nie dla czasu” oraz „Wehikuł czasu” z wszystkimi uczestnikami:

Zdobywca nagrody publiczności (Magic – Rude)

Cover Oonagh – Gäa

Jolanta Szymczyk z PG w Parznicach (III miejsce w kategorii gimnazjum) „My Heart Will Go On”
My Heart will go on