„Szli, by walczyć o Twój dom…”

10 listopada 2016 roku uczniowie Publicznego Gimnazjum w Jastrzębiu uczestniczyli w Szkolnym Koncercie Pieśni i Piosenek Patriotycznych w ramach  obchodów 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Koncert ten został przygotowany przez panie Wandę Lisowiec i Agnieszkę Szparę oraz pana  Zbigniewa Tomczyka.

Uczniowie przewędrowali po historii Polski z pieśnią na ustach. Koncert poprowadziły Alicja Sasin, Kinga Bednarczyk i Sylwia Łukomska. Swoje wokalne  talenty zaprezentowali: Wiktoria Witkowska, Wiktoria Laskowska, Aleksandra Motyka, Aleksandra Gąska, Joanna Kobel, Daria Wrzesień, Julia Kosno, Maciej Motyka.

Pierwszy etap muzycznej podróży stanowił utwór „Niepodległość”, który w liryczny sposób wyjaśnił znaczenie tego ważnego i pięknego słowa. Później swoje umiejętności instrumentalne zaprezentowała Patrycja Piętek, która wykonała jedną z najdonioślejszych pieśni opowiadającą o walce z germanizacją – „Rotę”.

Kolejne utwory przyniosły słuchaczom olbrzymią dawkę emocji:  pojawiły żal i tęsknota dziewczyny po stracie Jasieńka – w piosence „Rozkwitały pąki białych róż” oraz narastające entuzjazm i duma narodowa  „Szarej piechoty”.

Następne utwory tematycznie związane były z drugą wojną światową. W utworze „Dziewczyna z granatem” podkreślono ogromny heroizm dziewcząt w czasie powstania warszawskiego. Zwrócono uwagę na wagę i znaczenie  walk partyzanckich – w piosence „Biały krzyż”. Upamiętnione zostały także ofiary wszelkich ludobójstw– w utworze rockowe  „Katyńskie łzy”.

Kolejną piosenką tym razem mówiącą o szczęściu życia w niezwykłej  czasoprzestrzeni, jaką jest Polska, było „Tango na głos”. Wszak nie od dziś wiadomo, że jesteśmy narodem doświadczonym i często doświadczanym przez historię.

Obraz polskiego patriotyzmu byłby niepełny, gdyby zabrakło w nim nadziei. Właśnie o tym uczuciu, które niejednokrotnie było fundamentem zwycięstwa, opowiadały piosenki „Miejcie nadzieję” i „Taki kraj”.

Wracając tematycznie do czasów odzyskania przez Polskę niepodległości po pierwszej wojnie światowej, gimnazjaliści zaprezentowali utwory  „Przybyli ułani pod okienko” oraz „O mój rozmarynie rozwijaj się”.

Na zakończenie zaśpiewano wspólnie utwór „Żeby Polska była Polską”, który  nawiązuje do roku 1989, kiedy ostatecznie odzyskaliśmy suwerenność.

Gromkie brawa i owacja na stojąco były świadectwem tego, że występ poruszył serca i dusze słuchaczy. Pozwolił na patriotyczną i muzyczną podróż po labiryntach polskiej wolności.

Kliknij aby przejść do galerii
Kliknij aby przejść do galerii