TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ w naszej szkole

Edukacja globalna to część kształcenia obywatelskiego i wychowania, która rozszerza jego zakres przez uświadamianie istnienia zjawisk i współzależności łączących ludzi i miejsca. Jej celem jest przygotowanie odbiorców do stawiania czoła wyzwaniom dotyczącym całej ludzkości.

Tydzień Edukacji Globalnej to europejska inicjatywa, którą w Polsce koordynuje organizacja pozarządowa Grupa Zagranica, zrzeszająca organizacje zaangażowane w międzynarodową współpracę rozwojową.

Jest  to 7 dni poświęcone inicjatywom promującym i wdrażającym edukację globalną w państwach członkowskich Rady Europy. Działania w Polsce wspierane są przez Ministerstwo Spaw Zagranicznych RP. Podczas Tygodnia Edukacji Globalnej organizacje pozarządowe organizują imprezy, wystawy, akcje uliczne i internetowe mające zwrócić uwagę społeczeństwa – w szczególności młodych ludzi – na zagadnienia edukacji globalnej.

kliknij aby przejsc do galerii
kliknij aby przejść do galerii

Podczas  Tygodnia Edukacji Globalnej, który w tym roku przypadł na okres 14.11 – 20.11.2016r. i  odbywał się pod hasłem „Razem dla Pokoju”, w naszej szkole miało miejsce wiele interesujących wydarzeń. Uczniowie zaangażowali się we współpracę ze szkolnym liderem p. Anną Gałązką i grupą nauczycieli uczestniczących w projekcie. Zostały przeprowadzone konkursy,  przygotowane gazetki ścienne, prelekcje, pogadanki itp. Każde działanie zostało zaplanowane na konkretny dzień tygodnia. Oto co dokładnie działo się podczas tegorocznego TEG:
Dzień 1 – 14 listopada 2016
Dzień dla Ukrainy
Wykonano i rozwieszono plakaty Tygodnia Edukacji Globalnej. Uczniowie wykonali dwie tablice informacyjne: UKRAINA W OGNIU oraz CELE EDUKACJI GLOBALNEJ, ogłoszony został również konkurs poetycki pt: „CZAS WOJNY, CZAS POKOJU”.
Dzień 2 – 15 listopada 2016
Dzień dla Syrii
Wywieszenie wystawki tematycznej „Tragiczne skutki wojny w Syrii” – uczniowie klasy 1a z inicjatywy p. Zbyszka Tomczyka przygotowali w domu zdjęcia (Wiktor Matla), wydrukowali  i powiesili na tablicach informacyjnych.

Klasa 3b obejrzała film dokumentalny „Syria – dzieci wojny”, po czym  p. Zbyszek Tomczyk przeprowadził z młodymi widzami pogadankę, podczas której uczniowie analizowali wojna zmienia dzieci:

  •  – jak zmienia ich życie, system wartości
  •  – jak wpływa na sny, na marzenia,
  •  – jak bardzo zmienia zabawki i zabawy (pistolety i zabawy w wojnę)
  •  – jak często w rozmowach dzieci pojawia się tematyka śmierci, terroru,
  •  – uczniowie odpowiadali, że dzieci tracą dzieciństwo, że szybko muszą dorastać
  •  – nabywają lęków, fobii
  •  – ich życie często zmienia się w koszmar w wyniku straty bliskich
  •  – lub z powodu ciągłego poczucia zagrożenia

Dzień 3 -16 listopada 2016
Rozstrzygnięty został konkurs literacki „Czas wojny, czas pokoju”, a uczniowie wzięli udział w warsztatach   z edukacji globalnej prowadzonych przez przeszkolonego  wolontariusza.
Dzień 4  – 17 listopada 2016
w przeddzień zakończenia TEG wybrani uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli zaprezentowali pierwsze  7 celów Zrównoważonego Rozwoju, kolejne 10 zostało przedstawione dzień później. Ponadto p. Zbyszek Tomczyk on p. Michał Gajewski przeprowadzili prelekcję  dla rodziców i uczniów dotyczącą „Kodeksu w sprawie obrazów i wiadomości”.
Dzień 5 –  18 listopada 2016

Prezentacja prac plastycznych uczniów  klas IV- VI PSP w Jastrzębiu pt: „Jak wyobrażam sobie kraje rozwijające się po roku 2030”.