SZLACHETNA PACZKA

„Człowiek jest wiel­ki nie przez to, co po­siada,
 lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma,
lecz przez to, czym dzieli się z in­ny­mi.”
Jan Paweł II

Publiczna Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Jastrzębiu wzięła udział w 18 FINALE SZLACHETNEJ PACZKI -ogólnopolskim programie pomocy ludziom w trudnej sytuacji, który odbył się 8 i 9 grudnia 2018 r. Dzięki temu, że bierzemy udział po raz 3 w tym projekcie wiemy, że SZLACHETNA PACZKA to nie zestaw nic nie znaczących kilku upominków, ale prawdziwe prezenty. Żeby skompletować pomoc dla rodziny, trzeba podjąć dość duży wysiłek. Ale tylko to, co jest prawdziwe daje nam satysfakcję. Po przeczytaniu wielu historii ludzi, zapoznaniu się z ich najpilniejszymi potrzebami szkoła wybrała konkretną rodzinę i postanowiła zostać darczyńcą, czyli przygotować paczkę. Szkolne Koło Caritas wsparło akcję i zajęło się organizacyjną stroną przygotowania paczki. Potrzeby co roku są bardzo podobne. Rodzina zmagająca się  z trudną sytuacją materialną wymagała zakupu opału na zimę, odzieży zimowej, mikrofalówki, kołdry, pościeli oraz podstawowych produktów higienicznych i żywnościowych. Aby pozyskać pieniądze na zakup potrzebnych produktów,  wolontariusze SKC wraz z opiekunami ogłosili szkolną kwestę na ten cel wśród nauczycieli
i uczniów. Dużym wsparciem w gromadzeniu podarunków rzeczowych okazali się wychowawcy poszczególnych klas w PSP w Jastrzębiu. Dzięki ofiarności uczniów, ich rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły udało się zgromadzić i zakupić potrzebne rzeczy. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w jakikolwiek sposób w przygotowanie paczki.

Dodatkowo SKC zorganizowało kiermasz świąteczny. W dniu  05.12. 2018 w PSP w Jastrzębiu trwał świąteczny kiermasz zorganizowany przez  wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas, którego opiekunami są: ks. Paweł Męcina, Mariola Majstrak, Julita Król. Można było zakupić własnoręcznie wykonane, głównie przez wolontariuszy SKC ozdoby choinkowe, m.in.: stroiki, bombki, choinki. Należy podkreślić że wszystkie prace reprezentowały wysoki poziom artystyczny i były dowodem na duży wysiłek włożony w wykonanie każdej ozdoby. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem wśród nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców i uczniów. Uzyskany dochód pomógł w przygotowaniu paczki.

Opiekunowie koła zorganizowali także szkolny konkurs na „Najładniejszą ozdobę świąteczną” oraz „Stroik świąteczny”. Organizatorzy mieli bardzo trudne zadanie, by wybrać spośród tylu pięknych ozdób świątecznych te najładniejsze. Najlepszym autorom prac wyróżniających się pomysłowością, oryginalnością, ciekawą techniką wykonania przyznano nagrody. Oprócz I, II i III miejsca przyznano po 3 wyróżnienia.

Publiczna Szkoła Podstawowa wzięła po raz kolejny udział w tym projekcie bo wie że Szlachetna Paczka nie pomaga biedzie roszczeniowej. Szuka ludzi, których dotknął los i jest im ciężko.  Ludzi którzy chcą walczyć o swoją przyszłość, a ich ideałem jest dotarcie do rodziny w potrzebie w ciągu pierwszego roku od momentu, gdy nastąpiło w ich życiu załamanie.

Widzimy więc przemyślany, precyzyjny system pomagania, który przy okazji angażuje tyle emocji. To niesamowite, ile przy tym wyzwala się dobrej energii
i uwrażliwia młodego człowieka na potrzeby innych. Naprawdę mamy fajną młodzież w naszej szkole, trzeba tylko czasami  nimi pokierować i wskazać im „drogę do czynienia dobra”.

?