” Na krakowskim rynku wszystkie dzwony biją.
Cisną się mieszczany z wyciągniętą szyją.
Na krakowskim rynku, tam ludu gromada,
Tadeusz Kościuszko dziś przysięgę składa…”

Tadeusz Kościuszko w historii Polski odegrał rolę wyjątkową, stał się symbolem polskiego czynu niepodległościowego. Utrwalił się w naszej świadomości jako pierwszy w dziejach Naczelnik powstania, który poderwał Polaków do czynu zbrojnego. Jest bohaterem narodowym Polski i Stanów Zjednoczonych. Na jego cześć wybudowano Kopiec Kościuszki w Krakowie, a jedno z amerykańskich hrabstw zostało nazwane jego nazwiskiem. Najwyższy szczyt Australii zdobyty przez Pawła Edmunda Strzeleckiego to Mount Kosciuszko (Góra Kościuszki).
07. 04. 2016 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Jastrzębiu odbyła się akademia poświęcona Tadeuszowi Kościuszce – patronowi szkoły. Uczniowie klasy II i III przygotowani przez panie Renatę Cendrowską i Annę Przytułę przypomnieli widzom najważniejsze wydarzenia z życia Wielkiego Polaka. Oryginalny i bardzo ciekawy przekaz informacji zapewne dotarł do każdego odbiorcy. Mali aktorzy wcielając się w odpowiednie role rewelacyjnie odgrywali poszczególne scenki. Słowo, gest, kostium, scenografia, muzyka wszystkie te elementy razem stworzyły piękny klimat czasów, które dawno już minęły.

Po akademii został rozstrzygnięty konkurs „Tarcza szkoły z wizerunkiem Tadeusza Kościuszki”, wzięło w nim udział 12 uczniów.
I miejsce zajęła Julia Czajkowska,
II miejsce zajął Mikołaj Niziołek,
III miejsce zdobyła Julia Węgrzyn,
wyróżnienie otrzymał Krzysztof Pająk.

1dzienn_auczyciela dziennauczyciela2 dziennauczyciela3 dziennauczyciela4