Nowe technologie w placówce oświatowej

Kompetencje cyfrowe to jeden z elementów ośmiu kluczowych kompetencji i odnoszą się do świadomego i krytycznego korzystania z całego spektrum technologii cyfrowych umożliwiających pozyskiwanie informacji, komunikację jak i podstawowe rozwiązywanie problemów we wszystkich aspektach życia. Nauczyciele, jak i wszystkie inne grupy zawodowe, stanowią część społeczeństwa informacyjnego. Dlatego tak ważna jest umiejętność sprawnego użytkowania systemów informatycznych w pracy z uczniem. Przetwarzanie informacji z wykorzystaniem technologii informacyjnych i komunikacyjnych stanowi znaczącą wartość edukacyjną i kulturową.

30 października w naszej szkole zarówno dla uczniów jak i nauczycieli zostały przeprowadzone  warsztaty szkoleniowe dotyczące bezpieczeństwa cyfrowego, które sfinansowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jastrzębiu, za co w imieniu całego grona serdecznie dziękujemy.

Uczniowie w trakcie zajęć poprowadzonych przez profesjonalnego trenera poszerzyli swoją wiedzę dotyczącą bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z zasobów dostępnych w sieci.

Nauczyciele ponadto ćwiczyli umiejętność bezpiecznego i efektywnego korzystania z  social mediów, poznawali sposoby współpracy z uczniem na bazie praktycznych i efektywnych zasobów Internetu oraz źródła pozyskiwania wiedzy i rozwijania kompetencji cyfrowych dostępnych w Internecie.

Współczesny świat, w którym niezbędne jest zdobywanie kompetencji przyszłości wymaga specjalistycznej wiedzy. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich zasobów oraz ich odpowiedzialne i bezpieczne wykorzystanie.