SZKOLNE OBCHODY XIX DNIA PAPIESKIEGO „ Jan Paweł II – Wstańcie, chodźmy! ”

Pod takim hasłem w dniach:  7 – 16 października 2019 roku uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Jastrzębiu obchodzili  XIX DZIEŃ PAPIESKI. Z tej okazji w czterech gablotach zostały przygotowane gazetki okolicznościowe ukazujące spotkania Papieża Jana Pawła II z dziećmi, młodzieżą oraz polskimi rodzinami podczas licznych pielgrzymek do Ojczyzny. Ponadto w kl. 1  – 6 przeprowadzone zostały katechezy nt. Jan Paweł II – Wstańcie, chodźmy!  przedstawiające podstawowe fakty i wybrane wydarzenia z życia Jana Pawła II oraz jego działalność i nauczanie skierowane do Polaków podczas I pielgrzymki do Polski w czerwcu 1979 roku.

W dniu 09.10.2019r. zorganizowany został Szkolny Konkurs Papieski      pod hasłem: „ Wiara i życie chrześcijańskie w nauczaniu św. Jana Pawła II, ” w którym uczestniczyło 19 uczniów z kl. 4 – 6. Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu, w którym musieli wykazać się znajomością  najważniejszych faktów z życia św. Jana Pawła II, jego działalności i twórczości oraz nauczania dotyczącego wiary, życia chrześcijańskiego i powszechnego powołania do świętości. Konkurs zorganizowała i nagrody książkowe dla zwycięzców ufundowała katechetka Renata Gruszczyńska.

Uwieńczeniem  Szkolnych Obchodów XIX DNIA PAPIESKIEGO         był montaż słowno – muzyczny przeprowadzony dnia 16.10.2019r.  Program artystyczny obejrzeli i z wielkim zainteresowaniem wysłuchali uczniowie klas    4 – 6, a także dyrekcja szkoły, nauczyciele i pracownicy obsługowi. Na program złożyły się  przemówienia i homilie wygłoszone przez  św. Jana Pawła II podczas Jego I pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 roku oraz piosenki religijne:  „ Barka ”, „ Przyjaźń, to największy dar ”, które zaśpiewała uczennica kl. 5b – Nadia Raganiewicz. Natomiast uczennica kl. 6b – Alicja Rdzanek  zaśpiewała piosenkę: „ Ty tylko mnie poprowadź ”. W roli narratorów wystąpili uczniowie kl. 6b: Zuzanna  Niewadzisz , Lena Brzezińska, Wiktoria Myszkowska i Alicja Rdzanek oraz Zuzanna Piasecka z kl. 5b, które przedstawiły życie, działalność oraz papieskie nauczanie podczas I pielgrzymki do Polski. Ponadto uroczystą atmosferę i podniosły nastrój wprowadziło przemówienie Papieża wygłoszone  w Warszawie na Placu Zwycięstwa  w dniu 2 czerwca 1979 roku „ Niech zstąpi Duch Twój! ” /odtworzone z płyty CD/, piosenka  o rodzinnym mieście  Karola Wojtyły „ Wadowice – moje miasto ” oraz wiersz  pt. „ Powoli schodek za schodkiem ”, w wykonaniu Natalii Karbarz z kl. 5bAtrakcją montażu słowno  –  muzycznego było wspólne zaśpiewanie przez uczniów, dyrekcję i nauczycieli jednej z ulubionych pieśni św. Jana Pawła II – „ Abba, Ojcze ”, które zakończyło przedstawienie.

Na zakończenie przemawiała  dyrektor szkoły Beata Przytuła – Bińkowska dziękując uczniom za wspaniały występ. Po czym nastąpiło wręczenie dyplomów i nagród książkowych laureatom konkursu. Całe przedsięwzięcie przygotowała   katechetka Renata Gruszczyńska.