Tuż przed Świętami…

IMG_4070

Tradycje związane ze świętowaniem Bożego Narodzenia w Polsce są piękne i chętnie kultywowane.  Z tego też powodu, dnia 7.12.2015r. dzieci klas 1a, 1b i 2a PSP w Jastrzębiu pod opieką pani Doroty Banach, Renaty Cendrowskiej i Renaty Carnoty, wybrały się na wycieczkę do fabryki bombek DAMIX s.c., której siedziba mieści się w Radomiu. Właściciele firmy przyjęli dzieciaki bardzo serdecznie, pokazując cały proces produkcji bombek. Na własne oczy mogły one zobaczyć, jak z kawałka szkła wydmuchiwana jest piękna bombka. Może mieć ona kształt zarówno kuli jak i łabędzia, wróbelka, bałwanka, misia, samochodu czy choinki. Następny etap produkcji, jakiego nie mogły zobaczyć dzieci, to posrebrzanie szklanej bombki od środka. Jest to etap bardzo niebezpieczny z uwagi na użycie substancji chemicznych, dlatego też niedostępny dla dzieci. Tak przygotowana bombka trafia do dekoracji. Dzieci obserwowały Panie malujące bombki, które cechuje niebywały talent i zręczność. Do dekoracji używane są specjalne farby, kleje i brokaty. Niewiarygodne jest, jak za pomocą kilku sprawnych ruchów ręki powstaje piękny wzór.

Podczas tej wizyty dzieci  dowiedziały się, jak żmudnym i długotrwałym jest proces powstawania bombek, które każdego roku wieszamy na choince w swoim domu. Pod koniec wycieczki uczniowie dostali po zamówionej wcześniej bombce ze swoim imieniem oraz mogli zakupić inną, wybraną przez siebie. Mamy nadzieję, że będziemy mogli za rok wybrać się na podobną wycieczkę, gdyż przyjazna atmosfera i życzliwość właścicieli firmy przekłada się na efekty ich pracy. Na pierwszy rzut oka można poznać, iż są to ludzie z wielkim talentem i pasją, a przepiękne bombki są tego dowodem.