WYCIECZKA DO WARSZAWY

W dniu 16 kwietnia 2024 r. uczniowie klas VI, VII i VIII naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Grupą opiekowały się: Katarzyna Kaca, Małgorzata Jasińska, Julita Król i Anna Przytuła.

Na początku zwiedzaliśmy siedzibę Sejmu i Senatu.  Dzieci miały możliwość zobaczenia Sali Posiedzeń Sejmu, makietę współczesnego kompleksu budynków sejmowych oraz wysłuchali prelekcji dotyczącej historii współczesności polskiego parlamentaryzmu.
Po wyjściu z Sali Posiedzeń wszyscy udaliśmy się do Holu Głównego, gdzie obejrzeliśmy pamiątkowe tablice poświęcone nieżyjącym już parlamentarzystom oraz tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy samolotu rządowego pod Smoleńskiem. Niewątpliwie zwiedzanie parlamentu było interesującym i&nbspwyjątkowo pouczającym przeżyciem dla naszej młodzieży. Tego typu inicjatywa wyjazdu edukacyjnego pozwala na zapoznanie się z ważnymi instytucjami życia społeczno-gospodarczego, które najczęściej widuje się tylko na ekranach telewizyjnych. Zwiedzanie Sejmu zakończone zostało w&nbspstołówce sejmowej, gdzie zjedliśmy smaczny obiad. Następnie udaliśmy się z panią przewodnik do Zamku Królewskiego –  dawnej rezydencji Królów Polski. Zachwyciły nas bogato urządzone wnętrza, a w szczególności  Sala Wielka, Rycerska, Tronowa, Sala Canaletta oraz galeria Malarstwa Rzeźby i Sztuki Zdobniczej. Pani przewodnik pokazała nam również Stare Miasto, które zachwyciło nas swoją historią i  kolorowymi kamienicami, wyjątkową atmosferą wąskich uliczek i pomnikiem Syrenki. Zobaczyliśmy też Barbakan – część starych murów obronnych Warszawy, Pomnik Małego Powstańca, który upamiętnia najmłodszych uczestników powstania warszawskiego i Kolumnę Zygmunta.

Do domu wróciliśmy cali, zdrowi i szczęśliwi, ale i bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia. A najważniejsze, że bawiliśmy się doskonale.