Dzień Kota

 

17 lutego biblioteka szkolna PSP w Jastrzębiu wspólnie z nauczycielami świetlicy i wychowawcą klasy I B obchodziły nietypowe święto – Międzynarodowy Dzień Kota. Od samego rana dzieciom towarzyszyły piosenki i filmiki o kotach. Były zagadki, konkursy, qizy, malowanki oraz kocie zabawy. Uczniowie poznali słynne literackie koty jak i kocie obyczaje. Nie zabrakło głośnego czytania.

          W bibliotece została zorganizowana wystawa książek dot. kotów pt. „Kocie czytanie” oraz wystawa prac uczniowskich pt. „Galeria prac”- przedstawiających koty.  Przedszkolakom czytano opowiadania z serii Kicia Kocia. 

W klasie I b uczniowie pod kierunkiem Pani Joanny Lech wykonywali ze starych książek postacie kotów, przy wesołej muzyce o kotach. Z prac  powstała wspaniała wystawa, którą zorganizowano w bibliotece – zapraszamy do zwiedzania.

          To był bardzo wesoły dzień. Dziękujemy wszystkim nauczycielom za współpracę. Pomysłodawcą była Maria Sasal-  bibliotekarz.

Zapraszamy do galerii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WALENTYNKI  2021

 

Walentynki to nie tylko czas miłości ale także radości, życzliwości i przyjaźni. To również czas, kiedy robimy swoim najbliższym miłe i urocze niespodzianki. Tak też było w PSP w Jastrzębiu.

Biblioteka szkolna wspólnie z wychowawcami klas 1-3 przygotowała wiele atrakcji, na które dzieci czekały już od samego rana.

Uczniowie w poszczególnych klasach uczestniczyły w zajęciach pt. „Walentynkowy zawrót głowy”, podczas których dzieci mogły wykazać się wiedzą na temat walentynek. Skąd się wzięło to święto, kto je wymyślił, jak się je obchodzi? Ale nie tylko, czasem trzeba było wykazać się znajomością języka angielskiego. Dzieci łączyły w pary znanych bohaterów literackich i filmowych: Pszczółka Maja i … (Gucio), Kopciuszek i … (Książę), Jaś i … (Małgosia), Shrek i …(Fion).          Były również Walentynkowe szyfry, krzyżówki i wykreślanki.

Zajęcia zakończyły się rozdaniem walentynkowych życzeń z „Poczty Walentynkowej”.

Dzień Świętego Walentego, dzień dobrych uczuć i miłości był okazją do walentynkowego czytania, dlatego biblioteka szkolna zaprosiła uczniów do biblioteki na „LITERACKIE WALENTYNKI”. Uczeń, który w tym dniu wypożyczył książkę mógł wylosować sobie „Walentynkowe życzenia”.   Walentynki w naszej szkole służyły promocji czytelnictwa oraz propagowaniu zasad życzliwości i grzeczności.

Zapraszamy do galerii!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spotkanie autorskie z EDYTĄ ZARĘBSKĄ

          23 listopada 2016 roku uczniowie klas I – III Publicznej Szkoły Podstawowej w Jastrzębiu uczestniczyli w spotkaniu   autorskim z Panią Edytą ZarębskąBabcią Grunią, które odbyło się  odbyło się w  Świetlicy Środowiskowej.

          Pani Edyta Zarębska maluje obrazy oraz pisze książki dla dzieci. Jest współzałożycielką wydawnictwa Bociuś, w którym ukazała się jej debiutancka książka „Opowieści babci Gruni”, napisana wierszem i własnoręcznie przez autorkę ozdobiona. W 2007 roku zdobyła wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie im. Astrid Lindgren za książkę dla dzieci i młodzieży, zorganizowanym przez Fundację Cała Polska Czyta Dzieciom.

Podczas spotkania autorka opowiadała o swoim dzieciństwie i marzeniach, dzięki którym została pisarką. Opowieść  prowadzona była w bajkowy ale dynamiczny sposób z aktywnym udziałem dzieci. Książki jej pełne są miłości i przyjaźni, radości i przygody.

 Dzięki zdolnościom Pani Edyty uczniowie miały możliwość obserwowania jak powstaje ilustracja do książki.

          W zabawę z dziećmi włączył się również Pan Robert Zarębski, który czytał fragmenty książki przypominające teatralną scenkę, zadawał zagadki oraz pokazał młodemu czytelnikowi, jak wielką rolę w czytaniu odgrywają: intonacja, podział na role, mimika i mowa ciała.

          Ponadto pan Robert – muzyk i kompozytor przy pomocy instrumentu klawiszowego śpiewał z dziećmi  piosenkę, która opowiada  o marzeniach i bibliotece.
Spotkanie upłynęło w miłej i wesołej atmosferze, a na zakończenie dzieci ustawiły się po wymarzony autograf.

 

 

Spotkanie zorganizowano dzięki pomocy finansowej Stowarzyszenia Rozwój i Promocja Gminy Jastrząb. Serdecznie dziękujemy

 

Zapraszamy do galerii!!!

 

 

 

Wizyta przedszkolaków w bibliotece

          Jak co roku w październiku biblioteka szkolna organizuje dla najmłodszych uczniów naszej szkoły wesołe  zajęcia z udziałem bajkowych postaci. W tym roku były to zajęcia pt. „Witajcie w  Krainie Bajek i Baśni”. Na najmłodszych uczniów czekała niespodzianka – dziś spotkała się z nimi
„ Szeherezada”- z Baśni 1001 Nocy, w role której wcieliła się uczennica z klasy IV Sandra Tomczyk. To od niej dowiedzieli się jak powstały Baśnie z 1001 nocy. Następnie dzieci zostali zapoznani z pracą bibliotekarza, poznali bibliotekę, zasady korzystania,  mieli możliwość poznania zbiorów przeznaczonych dla nich oraz jak stać się czytelnikiem biblioteki. „Szeherezada”  pomagała w prowadzeniu zajęć, oprowadzała przedszkolaków po bibliotece, czytała wiersze, a także  przedstawiła „Prośby książki”. Uczniowie obiecali dbać i szanować książki. Następnie dzieci wysłuchały fragmentów bajek z książki „Najpiękniejsze baśnie z 1001 Nocy”. Spotkanie zakończyło się wręczeniem dla dzieci  malowanek z postaciami Sindbada.  Natomiast uczniowie, którzy wypożyczyli do tej pory najwięcej książek zostali nagrodzeni książeczkami-malowankami i na pamiątkę zrobili sobie zdjęcie z „Szeherezadą”. Organizatorka spotkania była Maria Sasal.

Zapraszamy do galerii.

 

 

—————————————-

 

 

Zamieszanie w Krainie Bajek

23 kwietnia  to ustanowiony przez UNESCO Światowy Dzień Książki
 i Praw Autorskich.
Z tej to okazji biblioteka szkolna PSP w Jastrzębiu włącza się w obchody tegoż święta poprzez wyeksponowanie informacji, a uczennice z Koła Przyjaciół Biblioteki wykonały „róże” ( symbol tego święta), które to były rozdawane uczniom, którzy wypożyczali książki (22 kwietnia). Dla całej szkoły    zorganizowano  akademię pt. „Zamieszanie w Krainie Bajek”. Uczestniczyli w niej uczniowie klasy IV b. W humorystyczny sposób  „Król Baj”  pomógł wrócić    znanym  bajkowym  postaciom ( a mieliśmy ich aż szesnaście) do swoich bajek. Głównym celem akademii było  zachęcanie  do czytania. Akademię przygotowały: Maria Sasal i Małgorzata Jasińska.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

                                                                     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

=================================================

 

Z  BAJKĄ JEST WESELEJ

 

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci– święto obchodzone 2 kwietnia
 w dzień urodzin duńskiego bajkopisarza Hansa Christiana Andersena.

Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych, jak co roku dlatego biblioteka szkolna PSP w Jastrzębiu włączyła się w obchody tegoż święta.
 W bibliotece nie zabrakło informacji o w/w święcie, zorganizowano wystawę najpiękniejszych bajek i baśni  znajdujących się w zbiorach biblioteki, wyeksponowano plakaty dotyczące twórczości H.Ch. Andersena,
a  drugoklasistów  zaproszono na zajęcia pt. „Z bajką jest weselej”. Podczas zajęć uczniowie zostali zapoznani z popularnymi utworami europejskiej literatury dziecięcej z jednoczesnym przybliżeniem pracy bibliotekarki. Na zakończenie uczniowie stworzyli wyspy ulubionych bajkowych postaci, tworząc BAJKOLANDIĘ.

            Zajęcia zorganizowała Maria Sasal przy współpracy z wychowawcami klas drugich. Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WEDRÓWKA PO POLSCE Z POEZJĄ

 

Światowy Dzień Poezji – święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Jego celem jest promocja czytani, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.

Dlatego biblioteka szkolna PSP w Jastrzębiu  włączyła się w obchody tegoż święta, poprzez zorganizowanie zajęć bibliotecznych dla uczniów klasy trzeciej pt. „Wędrówka po Polsce z poezją”. Do prowadzenia zajęć zaproszono uczennice z gimnazjum, które to czytały uczniom wiersze dotyczące naszych miast m.in. Krakowa, Warszawy, Torunia , Łodzi  itp.  Starsi uczniowie chętnie zaangażowali się w przygotowanie zajęć dla młodszych kolegów, pokazali wybrane miasta na mapie, przybliżyli twórczość i sylwetki sławnych Polakach związanych z wybranymi miastami. Na zakończenie odbył się wesoły quiz wiedzy o miastach. W wesołym rytmie trzecioklasiści opuścili bibliotekę szkolną tworząc pociąg i recytując wspólnie ze starszymi uczniami „Lokomotywę „ – ulubiony wiesz J. Tuwima.

            Spotkanie nie tylko popularyzowało literaturę, lecz także dostarczało wielu informacji o miastach Polski i sławnych Polakach.

Ponadto biblioteka pamiętała o tym szczególnym dniu i zapraszała do wypożyczenia wszystkich czytelników – ulubionego tomiku  poezji lub do wybranych wesołych wierszyków, które uczniowie mogli wybrać
z przygotowanej wystawy wierszy znanych pisarzy mi.in J. Tuwima, W.Chotomskiej, J. Kerna, D. Wawiłow, J. Brzechwy , W. Szymborskiej itp .

            Nad całością zajęć czuwała pani bibliotekarka Maria Sasal.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dziękujemy wszystkim miłośnikom poezji i cukierków :-), którzy 21 marca zajrzeli do biblioteki. Czytaliśmy najróżniejsze wiersze: ciekawe, zabawne, ważne. 
Było wiosennie, poetycko, wzruszająco i zabawnie. Powstało wiosenne drzewko poezji. Okazało się, że tych, co lubią wiersze jest w naszej szkole niemało. 
W Dniu Poezji wzięło udział 45 uczniów naszej szkoły.

 

ego dnia można było poczytać ulubione wiersze, posłuchać tekstów ulubionych poetów czy zaprezentować własną twórczość poetycką. Nie zabrakło klasyków, takich jak Szymborska, Miłosz, Różewicz czy Norwid, ale zaprezentowano również wiersze lokalnych twórców.

Mamy nadzieję, że wzajemny głód tworzenia i czytania poezji połączy wszystkich Miłośników Poezji również za rok.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                

 

       W// czytelnictwo

Ilość wypożyczonych książek przez poszczególne klasy

W ZSP w  Jastrzębiu w I semestrze roku szkolnego 2015/16

 

Klasa

PSP

Ilość

uczniów

Ilość

wypoży.

Średnia na  1 ucznia Klasa

PG

Ilość

uczniów

Ilość wypoży. Średnia na  1 ucznia
I A 14 462 33,00 I A 24 50 2,08
I B 16 451 28,18 I B 22 62 2,81
II A 12 210 17,50 I C 20 78 3,90
II B 16 282 17,62 II A 19       37 1,94
III 15 203 13,53 II B 15 52 3,46
IV A 12 47 3,91 II C 16 36 2,25
IV B 16 116 7,25 III A 21 52 2,47
V A 18 55 3,05 III B 19 44 2,31
V B 17 66 3,88 III C 19 43 2,26
VI 24 85 3,54  

 

     
Razem 160 1977 12,35 Razem 175 454 2,59

                                                                      

 

 

 

Dopisać – tytuły wystaw

 

 

 

15.01.2016r

 

DZIWNA PRZYGODA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ –

pod takim hasłem w bibliotece szkolnej Publicznej Szkoły Podstawowej
w Jastrzębiu odbyła się uroczystość pasowania na czytelnika uczniów klas pierwszych. Jest to stała impreza, która odbywa się pod koniec
I semestru. Tym razem uczniowie zostali zaproszeni na inscenizację, która uczyła właściwego obchodzenia się z książkami. Ponadto pierwszoklasiści wykazali się znajomością bajek i tym to sposobem pomogli wrócić bajkowym postaciom do swoich właściwych bajek. Po złożeniu uroczystej przysięgi pierwszoklasistów pasowano na czytelnika biblioteki szkolnej. Aktu pasowania dokonała ENCYKOPEDIA „WIEM WSZYSTKO”. Działo to się w obecności dyrekcji szkoły pani K. Owczarek, wychowawców oraz bajkowych postaci: „Czerwonego Kapturka, Książek, Kopciuszka oraz Jasia i Małgosi”. Na zakończenie  uroczystości  uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i zakładki. Zajęcia zorganizowała Maria Sasal- nauczyciel bibliotekarz. W rolę bajkowych postaci wcieliły się uczniowie klasy trzeciej, za co serdecznie im dziękuję. Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

 

 

= =================================================

 

W// Nowości

MAMY KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ !!

 

Mamy nowe książki!!!

 

W ramach projektu ”Książki naszych marzeń” biblioteka szkolna PSP w Jastrzębiu zakupiła nowe książki. W pierwszej kolejności zakupiono te pozycje, które uczniowie wskazali podczas wcześniej zorganizowanych „Wyborów Książek”. W sumie biblioteka  pozyskała 1625.00 złotych co pozwoliło na zakup wielu nowości wydawniczych. Wszystkie książki zostały już opracowane
i włączone do księgozbioru bibliotecznego.

Wśród nowo zakupionych książek najmłodsi czytelnicy znajdą m.in. serię książek o Królewnie Lence lub Mia and Me ,o Barbi, Martynce i wiele innych bajek, bajeczek.    Ponadto zakupiono książki G. Kasdepke np. „Inżynier Ciućma…”, książki autorstwa Renaty Opala np. „Dzienniczek zakręconej nastolatki”, mamy  Serię Niefortunnych Zdarzeń lub „Dzienniczek Cwaniaczka” i wiele innych bardzo ciekawych tytułów.

            Na pewno Każdy uczeń znajdzie coś ciekawego dla siebie. Zapraszamy do korzystania ze zbiorów naszej szkolnej biblioteki.

 

Oto niektóre z nich: – galeria zdjęć KNM

================================================

MISIOLANDIA

 

„Czy to wczoraj,
czy to dziś – dzieciom jest potrzebny miś”

     W związku z obchodami Światowego Dnia Pluszowego Misia, w środę 25 listopada uczniowie z klas  drugich szkoły podstawowej w Jastrzębiu spotkali się w bibliotece szkolnej. A jak wieść niesie „Czy to wczoraj, czy to dziś – dzieciom jest potrzebny miś”, to zaproszeni uczniowie przynieśli ze sobą swoje pluszowe Przytulanki. Piosenki i taniec dodały uroku i czaru.  W zajęciach uczestniczyły dwa misie: Kubuś Puchatek (w rolę którego wcieliła się Natalia Piwońska)  i Miś Uszatek (w tę postać zagrał Bartek Figarski). Sławne  misie przygotowały  pełno ciekawostek np. o historii pluszowego misia, o misiach bajkowych i tych prawdziwych – różnych gatunkach i ich zwyczajach. Także przygotowali zagadki i  konkursy np. „Chrupanie marchewek” czy „Wyjadanie miodku”, które wywołały wiele radości i śmiechu. Nie zabrakło głośnego czytania fragmentów ciekawych książek z „Misiowej biblioteczki”, których bohaterami są sympatyczne misie, ponieważ rozbudzanie zainteresowań czytelniczych stanowi podstawowy cel „spotkań z książką”. Uczniów klas trzecich zaproszono do udziału w konkursie pt. „Czy wiesz o kogo chodzi’. Konkurs dotyczył znajomości Kubusia  Puchatka.
     A starsi uczniowie, odwiedzający w tym dniu bibliotekę, mogli uzyskać informacje o różnych gatunkach niedźwiedzi i ich zwyczajach,
o gwiazdozbiorach Wielkiej i Małej Niedźwiedzicy oraz dowiedzieć się, które polskie miasta mają wizerunek niedźwiedzia w herbie.    
     W tym dniu książki wypożyczały „Misie”, a biblioteka przybrała nazwę „MISIOLANDIA”. Chcecie zobaczyć jak w tym dniu wyglądała biblioteka – zapraszamy do galerii zdjęć. Zajęcia zorganizowała Maria Sasal.

 

===================================================

 

Teatrzyk – „W domku Baby Jagi”

            W ramach współpracy Biblioteki Szkolnej ze Szkoły Podstawowej w Jastrzębiu  z Gminną Biblioteką Publiczną   zaproszono  najmłodszych uczniów  tj. przedszkolaków i pierwszoklasistów  na interaktywny spektakl teatralny, pt. „ W domku Baby Jagi”. Była to bajkowa opowieść o zdrowym stylu życia w wykonaniu aktorów z krakowskiego teatru Edu – Artis.

==============================================

te informacje daj na stronę biblioteki

„BAJKOWO I KOLOROWO”

5 listopada to Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. To niezwykła okazja, by przypomnieć dzieciakom jak wielu bajkowych bohaterów znają, często naśladują, a nawet traktują jak „talizmany szczęścia”.    
Szkolna Biblioteka PSP w Jastrzębiu także postanowiła włączyć się w obchody tego niezwykłego święta. Na szkolnych korytarzach i w bibliotece zrobiło się „bajkowo i kolorowo”.       
Uczniowie z klas 0-III brały udział w licznych konkursach i zabawach  przygotowanych przez szkolną bibliotek. Słuchały  czytanych im bajek,  wykonywały plakaty przedstawiające bajkowe postacie i z wielką radością odwiedzały bibliotekę, by z rąk samej „Wróżki” (w rolę, której wcieliła się uczennica Kasia Bąk) wypożyczyć ulubioną książkę. Szkolna biblioteka tego dnia zaprosiła do współpracy Gminną Bibliotekę Publiczną w Jastrzębiu. Panie bibliotekarki odwiedziły przedszkolaków z klasy 0A. Najmłodsi uczniowie przebrali się za bajkowe. Uczestniczyły w różnych zabawach i konkurencjach. Odbyły podróż do wielu bajek, przypominając sobie treści i płynące z nich prawdy. Dla najmłodszych uczniów był to niesamowity dzień pełen  niezapomnianych wrażeń.

Ponadto uczniowie klas 0-I zostali zaproszeni na teatrzyk  pt. „ W domku Baby Jagi”. Była to bajkowa opowieść o zdrowym stylu życia w wykonaniu aktorów z krakowskiego teatru Edu – Artis. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek w PSP w Jastrzębiu był dniem radosnym, bajkowym i kolorowym, a Galeria prac z bajkowymi postaciami do dziś cieszy się dużym powodzeniem. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Nad całością zadań czuwała Maria Sasal- nauczyciel bibliotekarz.

 

Wystawy w roku 2015/16

Wzorem lat ubiegłych Biblioteka Szkolna PSP w Jastrzębiu organizuje dużo wystaw, wystawek w bibliotece, na holu i na przenośnej tablicy. Są one najskuteczniejszym sposobem zachęcania do czytania. Pełnią one funkcję informacyjną i kształcącą. Źródłem inspiracji do tworzenia są wydarzenia
z zakresu szeroko pojętej kultury, jubileusze, rocznice, święta zgodne
z kalendarzem roku oraz wszelkie akcje prowadzone w bibliotece. Oto  tematyka  już zamieszczonych wystaw:

  1. „Biblioteczny katalog”
  2. „Biblioteka”- co można w bibliotece
  3. „Narodowe czytanie” – Bolesław Prus
  4. „30.09 – Dzień Chłopaka”
  5. „Prośby Książki”
  6. „Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych”
  7. „Odwiedzili nas…” – wystawa zdjęć ze spotkań autorskich
  8. „Czytanie fajne jest”
  9. „ Jak powstała książka”
  10. „Cytaty, aforyzmy o książce”
  11. „Historia książki”
  12. „Galeria prac uczniów oddziału przedszkolnego”
  13. „Nasze bajki”
  14. „Galeria prac uczniów klas I-III”
  15. „Galeria prac uczniów 0 B”
  16. „11 listopada”
  17. „Listopad w poezji”

 

Konkurs czytelniczy pt. Historia Akademii Pana Kleksa”

Dnia 5.11.2015r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Jastrzębiu odbył się  szkolny konkurs czytelniczy pt. „ Historia Akademii Pana Kleksa. Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu, w którym musieli wykazać się znajomością lektury J. Brzechwy „Akademia Pana Kleksa”. W konkursie wzięło udział 12 uczniów. Organizatorem konkursu była Maria Sasal. Nagrody ufundowała organizatorka.

Laureatami zostali następujący uczniowie:

  • ….

 

Konkurs czytelniczy pt. Czy znasz lekturę „Ania z Zielonego Wzgórza”

 

 

 

Wykaz lektur

Klasa I

  1. Andersen H. Ch. – „Baśnie” (wybór Baśni” np. Dziecię Elfów)
  2. Bełza Władysław – „Kto Ty jesteś? Polak mały”.
  3. Brzechwa Jan – „Brzechwa dzieciom’
  4. Chotomska Wanda – „Legendy polskie” (np. „Legenda o Warsie

i Sawie” lub „Legenda o Lechu, Czechu i Rusie”)

  1. Jaworczakowa Mira – „Jacek, Wacek i Pankracek”
  2. Kownacka Maria – „Plastusiowy Pamiętnik”
  3. Papuzińska Janina – „Nasza mama czarodziejka”
  4. Tuwim Julian – „Wiersze dla dzieci”

 

Klasa II

  1. Brzechwa Jan- „Brzechwa dzieciom”
  2. Centkiewiczowie H. Cz. – „Zaczarowana zagroda”
  3. Grabowski Jan – „Puc, Bursztyn i goście”
  4. Kasdepke Grzegorz – „Bon czy ton, a savoir-vivre dla dzieci”
  5. Lofting Hugh – „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”
  6. Milne Alan A. – „Kubuś Puchatek”
  7. Porazińska Janina – „Szewczyk Dratewka”
  8. Tuwim Julian – „Wiersze dla dzieci” (np. Lokomotywa)

 

Klasa III

  1. Andersen H. Ch. – „Baśnie” ( np. „Brzydkie kaczątko”, „Dziewczynka z zapałkami”)
  2. Chotomska Wanda – „Legendy polskie” (np. „Złota kaczka”)
  3. Jaworczakowa Mira – „Oto jest Kasia”
  4. Kasdepke Grzegorz – „Bon czy ton, a savoir-vivre dla dzieci”
  5. Lingren Astrid – „Dzieci z Bullerbyn”
  6. Pisarski Roman – „O psie, który jeździł koleją”

 

 

Klasa IV

  1. Burnett Frances Hodgson – „Tajemniczy ogród”
  2. Brzechwa Jan – „Akademia Pana Kleksa”
  3. Collodi Carlo – „Pinokio”
  4. Lewis Clive Staples – „Lew, czarownica i stara szafa”

Klasa V

  1. Molnar Ferenc – „Chłopcy z Placu Broni”
  2. Montgomery Lucy Maud – „Ania z Zielonego Wzgórza”
  3. Niziurski Edmund – „Sposób na Alcybiadesa”
  4. Onichimowska Anna – „Duch starej kamienicy”
  5. Twain Mark – „Przygody Tomka Sawyera”

 

Klasa VI

  1. Jurgielewiczowa Irena – „Ten obcy”
  2. Makuszyński – „Szatan z siódmej klasy”
  3. Molnar Ferenc – „Chłopcy z Placu Broni”
  4. Sienkiewicz Henryk – „W pustyni i w puszczy”
  5. Tolkien – „Hobbit, czyli tam i z powrotem”

 

 

  1.  

 

==========================================

w// czytelnictwo

Uwaga!!!

Biblioteka szkolna  zaprasza chętnych uczniów

z klas I-III na atrakcyjne „Przerwy z książką”,
do biblioteki szkolnej w każdą
 środę o godz. 10.35-10.50( na długiej przerwie).

 

Czekamy na Was
 z ciekawą książką
J J J

 

======================================

W// konkursy

 

 

WYNIKI

 z konkursu czytelniczego

 

W konkursie czytelniczym pt. „Historia Akademii Pana Kleksa”

zwyciężyli następujący uczniowie:

I miejsce zajęła Karolina Kozak z klasy IV B

II miejsce zajął Bartosz Sławiński z klasy IV B

III miejsce zajęli: Sara Myszkowska z klasy IV A          
                             i  Adam Walkiewicz z klasy IV B

                                                                                                                                                                                 Gratulujemy!!!

=========================================

 

 

WYNIKI

z konkursu czytelniczego

 

W konkursie czytelniczym pt. Czy znamy lekturę „Ania z Zielonego Wzgórza” zwycięzcami okazali się:

I miejsce zajął Patryk Sudry

II miejsce zajęła Magdalena Karbarz

III miejsce zajął Antoni Walkiewicz

 

                      Gratulujemy!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

==================================

 

 

Jak czytamy?

Informacje o wypożyczeniach klas w danym miesiącu i zwracamy waszą uwagę na fakt, które klasy zaglądają do naszej biblioteki najczęściej.
Ale pamiętaj: nie jest ważne ile czytasz – ale: co czytasz! Jaka lektura wpływa na Ciebie? Jakim stajesz się człowiekiem? Czego się uczysz? Czego się dowiadujesz?

 

========================================================

KPB

Członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki w roku szkolnym 2015/16

 

Piecha Ula  z klasy V A

Piwońska Natalia  z klasy V A

Laskowska Wiktoria z klasy VI

Pastuszka Wiktoria z klasy VI

Pawlina Martyna z klasy VI

Figarska Aleksandra z klasy VI

Książek Nikola z klasy VI

 

 

 

= zdjecia

 

===================================================

POZNALIŚMY GMINNĄ BIBLIOTEKĘ

          Jak co roku dla uczniów pierwszych klas gimnazjum, biblioteka szkolna organizuje wycieczkę do Gminnej Biblioteki Publicznej.       
Głównym celem takiej wycieczki jest zapoznanie uczniów z zasadami korzystania z  tej biblioteki oraz zapoznanie się z działalnością  i księgozbiorem przeznaczonym dla nich. W tym roku nasi pierwszoklasiści również odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną w Jastrzębiu. Panie bibliotekarki w wesoły sposób omówiły zasady korzystania z biblioteki i za pomocą prezentacji multimedialnej przedstawiły  działalność w/w placówki.

=================================================

I my też czytaliśmy!!! /2015/16-wrzesień

 Uczniowie ZSP w Jastrzębiu wzięli udział w czwartej  już edycji  Narodowego Czytania – ogólnopolskiej akcji pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej.

Uczniowie Publicznej  Szkoły Podstawowej z klas  V-VI  i Publicznego  Gimnazjum na zajęciach języka polskiego zostali zapoznani z celami w/w akcji. Poznali twórczość Bolesława Prusa, a następnie  czytali fragmenty „Lalki”. Część uczniów z gimnazjum uczestniczyła w zajęciach zorganizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Jastrzębiu. Na tę okoliczność w  bibliotece szkolnej zorganizowano wystawę książek Bolesława. Prusa , a na tablicy informacyjnej zamieszczono informacje dot. Narodowego Czytania.

Zajęcia zorganizowano przy współpracy nauczycieli języka polskiego.

Narodowe czytanie to akcja, która na pewno popularyzuje czytelnictwo wśród naszej społeczności.

 

 

===============================================================

 

 

 

 

====================================================

 

 

 

 

                                                                                                                     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

=======================================

WLENTYNKI W BIBLIOTECE

Co roku biblioteka szkolna PSP w Jastrzębiu stara się włączyć w obchody bardzo lubianego święta jakim są -„Walentynki”. W tym roku oprócz informacji o tym święcie w bibliotece zorganizowano dla uczniów klas drugich
i trzecich konkurs pt. „Walentynki z wierszami Jana Brzechwy” . Natomiast dla pozostałych uczniów przygotowano wesołe walentynkowe wiersze. Uczniowie, którzy w tym dniu wypożyczali książki losowali  czerwone serduszka na których znajdowały się wesołe wierszyki.  Wierszyki przygotowały uczennice z Koła Przyjaciół Biblioteki.

================================================

Wybieraliśmy książki !!!

          Biblioteka Szkolna Publicznej Szkoły Podstawowej w Jastrzębiu przystąpiła do akcji „Ogólnopolskie Wybory Książek”, której organizatorem jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”.Uczniowie klas I –VI wzięli udział  w głosowaniu podczas, którego mieli wskazać najciekawsze książki, które czytali w ciągu ostatnich dwóch lat. Wypełnione karty  wrzucali do Urny,
 a Komisja Wyborcza w składzie: „Królowa książek”( Kinga Serwa), Encyklopedia „Wiem Wszystko”(Martyna Pawlina)  i „Wielka Księga bajek i Legend”(Wiktoria Pastuszka) czuwała nad prawidłowym przebiegiem głosowania. Po zakończonym głosowaniu Komisyjnie policzono karty głosowania. W sumie zagłosowało 137 uczniów. Wykaz najciekawszych książek zostanie przekazany organizatorom. Wybory zorganizowała Maria Sasal – nauczyciel bibilotekarz PSP w Jastrzębiu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

UWAGA!!!

 

W związku ze zbliżającymi się „Walentynkami” Biblioteka szkolna ogłasza konkurs czytelniczy dla uczniów klas drugich i trzecich pt. „Walentynki
 z wierszami Jana Brzechwy”.

Zadaniem uczestnika konkursu będzie samodzielne zapoznanie się z następującym zestawem wierszy Jana Brzechwy: Na straganie, Hipopotam, Konik polny
i boża krówka, Żuk, Szpak i sowa, Żuraw i czapla, Lis
 i jaskółka, Rzepa i miód, Rozmawiała gęś
z prosięciem, Wielbłąd i hiena, Babulej i Babulejka, Pomidor, Tulipan i róża, Osioł i róża.

Zgłoszenia biblioteka przyjmuje do dnia 11.02.2015r.

 

                                                    Zapraszamy!

 

 

 

 

 

 

 

 

Pasowanie pierwszoklasistów na czytelnika

 

          Jedną z największych imprez bibliotecznych, która stała się już tradycją  w  naszej szkole, jest organizowana corocznie,  uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych na czytelnika.
          Impreza ta  realizowana jest w dwóch etapach. Pierwsza
z nich  to spotkanie w szkolnej bibliotece, gdzie nowi czytelnicy poznają regulamin biblioteki i zapoznają się ze zbiorami bibliotecznymi. Podczas tego spotkania pierwszoklasiści biorą udział w różnorodnych zabawach i rozwiązują różne zadania, zbliżające ich do książki i do szkolnej biblioteki. Druga część to   przedstawienie artystyczne, podczas którego pierwszoklasiści spotykają się z baśniowymi postaciami, przed którymi składają uroczyste przyrzeczenie i są pasowani na czytelnika.
    W tym  roku spotkanie to miało miejsce w dni 16 stycznia, w którym to uczestniczyła dyrekcja szkoły oraz uczniowie z klas II-III z wychowawcami. Podczas tej uroczystości pierwszoklasiści zostali zapoznani z „Prośbami książki”, dowiedzieli się co znajduje się w książkach i co ma wspólnego alfabet z książkami. Na koniec musieli zdać mały egzamin ze znajomości bajek, baśni. Po złożeniu przysięgi pierwszoklasiści zostali pasowani na czytelnika  biblioteki szkolnej. Aktu pasowania dokonał dyrektor szkoły Zbigniew Sarnat, a działo to się w obecności „Bajkowych postaci” i  starszych uczniów.  Na zakończenie uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy.
       W tym roku wystąpiły następujące bajkowe postacie: Ali Baba, Koziołek Matołek i trzy Krasnale. W rolę Krasnalów wcieliły się: Natalia Piwońska z klasy IV A, Martyna Brzostowska  z klasy IV A
 i Julia Wnukowska z klasy V. Natomiast w rolę Ali Baby zagrał Juliusz Kosno z klasy IIIA, a Koziołka Matołka – Piotr Dulęba z klasy V. Zajęcia zorganizowała Maria Sasal  nauczyciel bibliotekarz.
          

 

 

 

 

 

 „BAJKOWA CHOINKA”

W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia w Szkolnej Bibliotece PSP w Jastrzębiu pojawiła się  choinka, na której zamiast bombek zawieszone zostały rysunki bajkowych postaci”.  Wykonały je uczennice z Koła Przyjaciół Biblioteki. Wspólnie na zajęciach wystroiły choinkowe drzewko, które upiększa szkolną bibliotekę.

          „Bajkowa choinka” – jedyna w swoim rodzaju, ze względu na nietypowe ozdoby. Dla wykonawców jest niepowtarzalna. Ponadto cieszy się bardzo dużym powodzeniem, nie tylko wśród najmłodszych czytelników, ale również wśród starszych.

          Dlatego dla uczniów klas drugich i trzecich biblioteka zorganizowała „Mini konkurs” pt. „Bajkowa choinka”. Zadaniem uczniów było podanie nazwy postaci oraz tytuł książki, z której dana postać pochodzi.

           Bezkonkurencyjna okazała się uczennica z klasy III B- Ewelina Olbromska, która zajęła I miejsce ,

 II miejsce zajęła Julia Czajkowska z klasy II,

III miejsce zajęli : Karol Warso z klasy III A i Mikołaj Niziołek z klasy II

          Dla zwycięzców tegoż konkursu organizatorka Maria Sasal ufundowała nagrody rzeczowe.

 

                                                                               Gratulujemy!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

=========================================================

To daj na stronę – Konkursy

Ogłoszenie

 

          Biblioteka Szkolna PSP w Jastrzębiu ogłasza konkurs  dla uczniów klas drugich i trzecich pt. „Bajkowa Choinka”. Zadaniem ucznia jest podanie nazwy postaci, która znajduje się na choinkowym drzewku i podanie tytułu książki z której to dana postać pochodzi.

 

 

=========================================================

WYNIKI

konkursu pt. „Bajkowa choinka”

 

W konkursie pt. „Bajkowa choinka” zwyciężyli następujący uczniowie:

Bezkonkurencyjna okazała się uczennica z klasy III B- Ewelina Olbromaska, która to zajęła I miejsce, II miejsce zajęła  – Julia Czajkowska z klasy II,
 a III miejsce zajęli: Karol Warso z klasy III A i Mikołaj Niziołek z klasy II

 

   Gratulujemy!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci”

 

W naszej bibliotece szkolnej, po raz kolejny, obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia, który przypada na 25 listopada. Zostały wykonane plakaty informujące o tym święcie oraz o początkach pluszowej zabawki – misia.
W czytelni przygotowano wystawę książek „Misiowa biblioteczka”, o misiach pluszowych i prawdziwych niedźwiadkach. Uczniowie z Koła Przyjaciół Książki przynieśli do biblioteki swoje pluszowe przytulanki, które były miłymi gośćmi, stwarzały sympatyczny nastrój i bardzo przyjazną atmosferę. Można było również przytulić się do nich. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły tj. uczniowie klas pierwszych i drugich zostali zaproszeni do czytelni, na spotkanie zatytułowane „Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci”. Zapoznali się z historią pluszowego misia, poznali Misia Uszatka i Kubusia Puchatka. Później zaproszono uczniów do konkursów i  śpiewania piosenki pt. „Jadą, jadą misie”. Były również pląsy, zagadki, zwiedzanie wystawki. Najwięcej satysfakcji mieli uczniowie z konkursu pt. „Wyjadanie miodku”.

A starsi uczniowie, odwiedzający w tym dniu bibliotekę, mogli uzyskać informacje o różnych gatunkach niedźwiedzi i ich zwyczajach,
o gwiazdozbiorach Wielkiej i Małej Niedźwiedzicy oraz dowiedzieć się, które polskie miasta mają wizerunek niedźwiedzia w herbie.

Ponadto w dniu tym książki wypożyczał –  „Miś” .O wspaniałej zabawie świadczą fotografie.

– zdjęcia Mis 2014 czarny

======================================================

LEKTURY

 Wykaz lektur PSP w roku szkolnym 2014/15

Klasa I

Lp. Autor Tytuł Uwagi
1. Jan Brzechwa Brzechwa dzieciom  
2. Jan Grabowski Czarna Owieczka  
3. Maria Kownacka Plastusiowy pamiętnik  
4. Joanna Papuzińska Nasza mama czarodziejka  
5. Janina Porazińska Szewczyk Dratewka  
6. Jan Twardowski Patyki patyczki  

 

Klasa II

Lp. Autor Tytuł Uwagi
1. Andersen H. Ch. Baśnie Calineczka
2. Brzechwa Jan Brzechwa dzieciom  
3. Brzechwa Jan Akademia Pana Kleksa  
4.   Legenda o Lechu, Czechu i Rusie  
5. Lindgren Astrid Dzieci z Bullerbyn  
6. Lofting Hugh Doktor Dolittle i jego zwierzęta  
7. Makuszyński Kornel 120 przygód Koziołka Matołka  
8. Michałkow Sergiusz Nie płacz koziołku  

 

 

Klasa III

Lp. Autor Tytuł  
1. Andersen H.Ch. Brzydkie kaczątko  
2. Centkiewicz  Cz. Anaruk chłopiec z Grenlandii  
3. Chotomska Wanda Dzieci Pana Astronoma  
4. Drzewiecka Krystyna Piątka z Zakątka  
5. Jaworczakowa Mira Oto jest Kasia  
6. Kasdepke Grzegorz Bon czy ton…  
7. Kern Ludwik Jerzy Niespodzianka  
8.   Legenda o poznańskich koziołkach  
9. Lindgren Astrid Dzieci z Bullerbyn  
10. Lofting Hugh Doktor Dolittle i jego zwierzęta  
11. Milne Aleksander Chatka Puchatka  
12. Olech Joanna Dynastia Miziołków  
13. Pisarski Roman O psie, który jeździł koleją  
14. Tuwim Julian Warzywa  

 

 

 

Klasa IV

Lp. Autor Tytuł
1. Jan Brzechwa

 

Akademia Pana Kleks
2. Frances H. Burnett

 

Tajemniczy ogród
3. Karlo Collodi

 

Pinokio
4. C.S. Lewis

 

Lew, Czarownica i stara szafa
5. Alfred Szklarski

 

Tomek w Krainie Kangurów

 

Klasa V

Lp. Autor Tytuł
1. Molnar Ferenc

 

Chłopcy z Placu Broni
2. Montgomery L.M

 

Ania z Zielonego Wzgórza
3. Niziurski Edmund

 

Sposób na Alcybiadesa
4. Twain Mark

 

Przygody Tomka Sawera
5. Verne Julisz W 80 dni dookoła świata

 

Klasa VI

 

Lp. Autor Tytuł
1. Jurgielewiczowa Irena

 

Ten Obcy
2. Makuszyński Kornel

 

Szatan a siódmej klasy
3. Montgomery L. M.

 

Ania z Zielonego Wzgórza
4. Verne Juliusz

 

W 80 dni dookoła świata

 

 

=====================================================

KPB

W roku szkolnym 2014/15 do Koła Przyjaciół Biblioteki
należą następujące uczennice:

  1. Brzostowska Martyna z klasy IV A
  2. Piecha Ula z klasy IV A
  3. Piwońska Natalia z klasy IV A
  4. Serwa Kinga z klasy IV A
  5. Laskowska Wiktoria z klasy V
  6. Pastuszka Wiktoria z klasy V
  7. Pawlina Martyna z klasy V
  8. Wnukowska Julia z klasy V

 

Galeria zdjęć z imprez bibliotecznych, w których uczestniczą uczniowie KPB

– zdjęcia  KPB w czarny

====================================================

WYSTAWY

          Jednym z zadań statutowych naszej biblioteki jest inspirowanie
i propagowanie czytelnictwa. Jest wiele form upowszechniania go, lecz niezastąpioną  jest forma wizualna czyli wystawy tematyczne. Pełnią one funkcję informacyjną i kształcącą. Źródłem inspiracji do tworzenia są wydarzenia z zakresu szeroko pojętej kultury, jubileusze, rocznice, święta zgodne z kalendarzem roku oraz wszelkie akcje prowadzone w bibliotece.

Oto wystawy zorganizowane w roku szkolnym 2014/15:

  • „NASZE BAJKI”
  • „BIBLIOTEKA”
  • „NARODOWE CZYTANIE”
  • „WIDOKI POLSKI”
  • „ROK 2014 ROKIEM CZYTELNIKA”
  • „PAŹDZIERNIK- MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH;
  • „GALERIA PRAC – SMERFY”
  • „ODWIEDZILI NAS”
  • „PROŚBY KSIĄŻKI”
  • „SPOTKANIE AUTORSKIE Z GRZEGORZEM KASDEPKE”
  • „PORY ROKU W LITERATURZE”
  • „DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA”
  • „6 GRUDNIA MIKOŁAJKI”

 – tu zdjecia „Wystawy 2014/15

=====================================================

KONKURSY

Zapraszamy  wszystkich uczniów
Publicznej Szkoły Podstawowej w Jastrzębiu do udziału w konkursie czytelniczym pt. „Najbardziej zaczytana klasa w roku szkolnym 2014/15”. Klasa, która wypożyczy najwięcej książek (od września do 31 maja 2015r), zostanie nagrodzona Wielkim koszem słodyczy.
 Na tej stronie  możecie śledzić  wyniki
comiesięcznych zmagań  lub korzystać z tablicy ogłoszeń.

Postarajcie się, aby właśnie Wasza klasa
otrzymała ten zaszczytny tytuł.

                                                                                  Życzymy miłej lektury!

Nie czekaj! Już dziś odwiedź bibliotekę szkolną.

                                ☺  ☺   ☺   ☺   ☺    ☺

 

2) konkurs

„ZOSTAŃ MISTRZEM PIEKNEGO CZYTANIA”

Wszystkich chętnych z klas IV-VI zapraszamy  do

udziału w Konkursie Pięknego Czytania, który

odbędzie się 05.12.2014r.(piątek) o godz. 10.50

na holu głównym szkoły.

PAMIĘTAJ!

Zadaniem uczestników konkursu jest przygotowanie
 i zaprezentowanie dowolnego fragmentu swojej ulubionej książki.
Czas czytania  nie może przekroczyć 5 minut.
Zgłoszenia przyjmujemy do 02.12.2014r.

                                                   Zapraszamy!!!

=========================================================

NOWOŚCI

Ostatnio biblioteka wzbogaciła swe zbiory o następujące książki:

– „Pamiętnik Felka Parerasa”- E.Chotomskiej

– „Piosennik Ciotki Klotki”- E. Chotomskiej

– „ Tajemnice natury w pytaniach i odpowiedziach” – A. Sieradzki

– „Tajemnice ludzkości w pytaniach i odpowiedziach” – A. Sieradzki

– „Polskie Symbole Narodowe” – A. Nozyńska-Demaniuk

– „Wybór poezji” – J. Tuwim

– „Ania z Zielonego Wzgórza” . L. Mongomery

– „Syzyfowe prace” – S. Żeromski

– „ Wieczorynki z zółwikiem Antosiem” – A. Onichimowska

-„Pałka –Tatarka. Wiersze dla dzieci” – M. Kowmacka

– „Ciuchcia Pędziszyna. Wiersze dla dzieci” – J.K. Siwek

– „Bawmy się! Wiersze dla dzieci” – M.Berowska

– „Calineczka i inne baśnie”, „Brzydkie kaczątko i inne baśnie”- H. Andersen

– „Kot w butach i inne baśnie” – Ch. Perrault

– „Pinokio” – C. Collodi

– „Księga Dżungli” – R. Kipling

– „Królewna Śnieżka i inne baśnie” – W. i J. Grimm

– „Bardzo miła rodzinka” – E. Skarzyńska

– Książeczki z serii Samochodzik Franek: „Wielki wyścig”, „W ZOO”,
  W muzeum”.

– Książeczki z serii Mój przyjaciel: „Kotek”, „Papużka”, „Piesek”

=======================================================

Czytelnictwo

 

WYKAZ WYPOŻYCZONYCH KSIĄŻEK

PRZEZ POSZCZEGÓLNE

KLASY W ROKU SZKOLNYM 2014/15

 

L.p Klasa Ilość

uczniów

Ilość

wypożyczonych

książek  za okres

IX  –  X

Średnia na jednego ucznia Nazwisko ucznia, który wypożyczył najwięcej książek
1. I A 14 79 5,64 Dawid Fidut
2. I B 14 62 4,42 Wiktoria Rychlicka
3. II 15 56 3,73 Mikołaj Niziołek
4. III A 11 112 10,18 Filip
Stepięń
5. III B 14 144 10,28 Ola

Jaskros

6. IV A 14 58 4,14 Kacper Niziołek
7. IV B 17 52 3,05 Bartosz Figarski
8. V 20 36 1,80 Dawid Mazur
9. VI A 13 47 3,61 Oliwia Mackiewicz
10. VI B 15 26 1,73 Kacper

Gromek

  Razem 147 672 4,57