Pasowanie na czytelnika

Co roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Jastrzębiu  odbywa się uroczyste pasowanie uczniów klasy pierwszej na czytelnika naszej szkolnej biblioteki. Zajęcia te odbywają się w II semestrze, gdy uczniowie znają już większość liter,   zbiory biblioteki, wiedzą jak i kiedy się wypożycza.

Uroczystość zaszczyciły swoją obecnością Pan dyrektor Zbigniew Sarnat oraz wychowawczyni klasy pierwszej Pani Anna Przytuła.

W tym roku uczniowie klasy pierwszej musieli zdać egzamin przed „Królową Książki”. W egzaminie pomagali „Król Czytelnik” i „Koszałek Opałek”. Uczniowie świetnie poradzili sobie z wykonaniem zadań, a było ich aż osiem. Musieli powiedzieć co to jest biblioteka, co gromadzi, jak należy dbać i szanować książki, ułożyć puzzle, odgadnąć za pomocą rekwizytów tytuł bajki itp. Wszystko to bardzo uważnie obserwowała „Królowa Książki”. Wreszcie nadszedł długo oczekiwany przez maluchy moment pasowania na czytelnika biblioteki. Pierwszoklasiści po złożeniu uroczystej obietnicy czytelnika zostali pasowani przez „Królową Książki” na czytelnika biblioteki szkolnej.

Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy Dyplom oraz specjalnie przygotowaną dla nich gazetkę pt. „Wieści biblioteczne”. Następnie pierwszoklasiści wybrali sobie książkę do domu – z specjalnie przygotowanej wystawy z nowo zakupionych dla nich książek. Ponadto, każdy z uczniów otrzymał „plakat”- w którym to będzie gromadził ilustracje wykonane do wypożyczanych książek. Prace uczniów będą wyeksponowane w maju.

Bibliotekarz na koniec spotkania podziękował wszystkim zebranym za przybycie do biblioteki szkolnej prosząc dzieci o uważne, całościowe przeczytanie wypożyczonej książki. Skierował również list do rodziców pierwszaków, w którym prosi ich o pomoc w pierwszych momentach samodzielnego czytania swoich latorośli.

Zajęcia zorganizowała Maria Sasal.

Życzymy wszystkim nowym czytelnikom naszej  biblioteki szkolnej  wielu przyjemnych i wytrwałych chwil spędzonych z książką w ręku.

przyg. Maria Sasal

Kliknij aby obejrzeć galerię