Projekt edukacyjny “Rock Opera Romeo and Juliet”

Miałem przyjemność monitorować projekt edukacyjny. Moja grupa, w składzie : Agata Fijałkowska, Klaudia Wełpa, Agata Towarek, Emilia  Bednarczyk, Karol Lis i Bartek Figarski zdecydowali się przygotować film pt. “Rock Opera Romeo and Juliet”. Swój wybór umotywowali w następujący sposób:
Postanowiliśmy przedstawić państwu film pt. „Rock opera Romeo i Julia”. Jest on historią nieszczęśliwe jmiłości nastoletnich kochanków, która przez setki lat była inspiracją dla kolejnych pokoleń artystów. Każda epoka starała się przedstawić ten dramat na swój własny sposób. Także i my,zadając sobie pytanie : Jak Szekspir przedstawił by tę historięw czasach współczesnych oraz z jakich środków skorzystałby pragniemy przedstawić go z naszego punktu widzenia pod postacią Rock opery.

By odpowiedzieć na to pytanie jak dziś Szekspir przedstawił by dramat „Romea i Julii” należy zastanowić się jak nazywa się nasza epoka. Otóż nasze czasy możemy określić mianem postmodernizmu czyli ponowoczesności. Jest to prąd myślowy odwołujący się do poczucia końca historii i wielkich narracji. Postmodernistyczni twórcy twierdzą, że wszystkojuż było i wszystkie wielkie historie zostały już wymyślone i opowiedziane. Związku z tym twórcy pozostaje zabawa konwencjami i  eklektyzm czyli mieszanie form i gatunków literackich.

Tu rodzi się kolejne pytanie jakich  form należy użyć aby dotrzeć do współczesnego odbiorcy.

znaliśmy , że współczesna kultura wyraża się obrazami, a nie słowem jak to miało miejsce w epokach wcześniejszych. Najlepszym nośnikiem obrazu jest film. Forma wyrazu wynaleziona przez braci Lumiere. W ciągu ponad stu lat swego istnienia film przechodził kolejne etapy rozwoju. W latach XX w. pojawił się dźwięk, w latach 50 – tych kolor, dekadę później panoramiczny obraz. Na początku XXI w. trójwymiarowość. Oczywiście nasza grupa nie jest w stanie nakręcić filmu w trzech wymiarach., dlatego pozostaniemy przy tradycyjnym filmie dwu wymiarowym..

Dlaczego nasz film jest Rock operą?Tradycyjne filmy zawierające mnóstwo muzyki zwane były musicalem.Opera rockowa jest z nim blisko spokrewniona ale zawiera muzykę rockową. Ta muzyka zaś była ulubioną dla ostatnich pokoleń.Muzyka rockowa powinna kojarzyć się też z MTV stacją telewizyjną która jako pierwsza wyemitowała teledysk który charakteryzuje się swoistym montażem scen : żywiołowym ruchem w kadrze pokazywanym wszybko zmieniających się krótkich ujęciach.

Jak państwo zobaczą nasz film nawiązuje do teledysku. Ale pamiętajmy, że jest do dzieło na wskroś postmodernistyczne a więc czerpiące garściami z dzieł innych twórców kultury.

A oto efekt ich kilkumiesięcznej pracy:

Kliknij na obrazek