Odwiedził nas – Profesor Ciekawski!

Kliknij aby przejść do galerii

Biblioteka szkolna PSP w Jastrzębiu zorganizowała spotkanie z wyjątkowym gościem – Andrzejm Markiem Grabowskim – twórcą  programów telewizyjnych dla dzieci (Tik Tak, Ciuchcia, Budzik), kilkuset piosenek m.in.. Kulfon, co z ciebie wyrośnie, Kropelka złotych marzeń, Pocałuj żabkę w łapkę i kilku książek, współzałożyciel (wraz z Ewą Chotomską) zespołu wokalno– tanecznego Fasolki. Napisał ponad 500 piosenek.

Na początku autor przywitał się z uczniami, następnie przystąpił do prezentacji swego dorobku literackiego. Rozpoczął od „Instrukcji obsługi Pieska Jacósia”, którą zadedykował miłośnikom psów, mających psy i tym, którzy o nich marzą. Powiedział o ważnych obowiązkach właścicieli psów względem swych czworonogów, by na długo mogły one pozostać w dobrym zdrowiu i kondycji. Odczytał fragment książki o Kasi i jej upragnionym pupilu, zachęcając do przeczytania całej historii. Pisarz napomknął, że w książce odnaleźć można fachowe porady i ważne informacje o naszych czworonogach, autoryzowane przez jego córkę, doktora nauk weterynaryjnych.

Autor wspomniał o książce „Wojna na Pięknym Brzegu” opartej na wspomnieniach dziewięcioletniej Krysi – mamy pana Andrzeja, podczas wojny i okupacji. Dzieci zainteresowały się zdjęciami małej bohaterki, obecnie starszej pani. Prezentując książkę „Kulfon co z ciebie wyrośnie?!” z przebojami Profesora Ciekawskiego, pan Grabowski opowiedział o swojej współpracy z Telewizją Polską.
Nasz gość przywiózł ze sobą w wielkiej, kolorowej walizce lalki ze znanych dzieciom programów telewizyjnych m.in. Kulfona, kota Budzika. Wywołały one zachwyt i zainteresowanie dzieci. Każde z nich chciało dotknąć, przywitać się ze swoim ulubieńcem. Umiejętnościami aktorskimi wykazali się nasi uczniowie, którzy wcielili się w postaci  Kulfona, Potwora Bezkajku
i Szefuńcia, spontanicznie podejmując dialog. Ta część spotkania podobała się maluchom najbardziej, bo mogły wypróbować swoje aktorskie umiejętności, manipulując lalkami.

Na zakończenie pan Andrzej pośpiesznie „zdjął czar ze swojej magicznej walizki”, która znowu stała się czarna i całkiem zwyczajna, starannie ułożył w niej lalki i pożegnał się z dziećmi. Pozostał jeszcze tylko chwilę, by podpisać zakupione przez czytelników książki i popędził na następne spotkanie.

Szkoda, że to co dobre, szybko się kończy. Ale z pewnością na długo pozostanie w pamięci wychowawców i uczniów  PSP w Jastrzębiu. Podziękowania kierujemy również do Pani Katarzyny Figarskiej- kierowniczki Gminnej Biblioteki, która pozyskała środki finansowe na zorganizowanie dzisiejszego spotkania.