Tydzień Edukacji Globalnej

Żaden człowiek nie jest samoistną wyspą; każdy stanowi ułomek kontynentu, część lądu. Jeżeli morze zmyje choćby grudkę ziemi, Europa będzie pomniejszona, tak samo jak gdyby pochłonęło przylądek, włość twoich przyjaciół czy twoją własną. Śmierć każdego człowieka umniejsza mnie, albowiem jestem zespolony z ludzkością. Przeto nigdy nie pytaj, komu bije dzwon: bije on tobie.

Powyższe słowa napisał angielski poeta i prozaik John Donne, żyjący na przełomie szesnastego i siedemnastego wieku. Cytat został spopularyzowany dzięki powieści wielkiego amerykańskiego pisarza Ernesta Hemingwaya pt. „Komu bije dzwon”. Mimo, że napisane kilka wieków temu, stwierdzenie „jestem zespolony z ludzkością” pozostaje prawdziwe dla każdego z nas. Współczesny świat jeszcze bardziej niż kiedyś powiązany jest siecią wzajemnych powiązań i zależności. Uświadomieniu tej odwiecznej prawdy służył zorganizowany przez Samorząd Uczniowski pod opieką p. Agnieszki Gniadek i moją Tydzień Edukacji Globalnej. W ramach działań związanych z TEG, uczniowie na lekcjach wychowawczych poznawali problemy krajów Południa, niektórzy uczestniczyli w zajęciach organizowanych przez reprezentantów Centrum Edukacji Obywatelskiej, obejrzeli film „Wiek głupoty” (dostępny na serwisie VOD onet.pl) a na koniec sprawdzili swą wiedzę w internetowym konkursie.

P.S. W teledysku użyłem piosenkę nigeryjskiej wokalistki znanej jako Nneka. Kiedyś Tomasz Majewski wyznał, że od kiedy usłyszał sould Is Heavy na jednym z lotnisk, Nneka stała się jego ulubioną piosenkarką. Tekst piosenki i jego polskie tłumaczenie odnaleźć można na portalu tekstowo.pl. Myślę, że pasuje do tematyki mijającego tygodnia.