Klucz do zdrowia

„Bezpieczeństwo żywności” to hasło tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia. Szacuje się, że co roku na choroby związane z niewłaściwą higieną wody i żywności umiera ok. 2 mln mieszkańców naszej planety.  Światowa Organizacja Zdrowia promuje w związku z tym „pięć kluczy do bezpiecznej żywności”, co ma w prosty i obrazowy sposób przypomnieć o podstawowych zasadach obchodzenia się z żywnością w celu wyeliminowania groźnych chorobotwórczych mikroorganizmów. Symbolika kluczy promowana przez WHO stała się motywem wiodącym piosenki o zdrowiu przygotowanej przez uczniów naszego gimnazjum pod nadzorem p. Agnieszki Szpary i Michała Gajewskiego. Piosenka została zaprezentowana podczas Festiwalu Piosenki o Zdrowiu zorganizowanym w PG im. Jana Pawła II w Szydłowcu pod auspicjami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Imprezę otworzyła Dyrektor PSSE  mgr inż. Elżbieta Pawlak, a patronatem objął Starosta Szydłowiecki Włodzimierz Górlicki. Władze naszej gminy reprezentował sekretarz Jan Gula. Festiwal miał charakter przeglądu, w związku z czym nie przyznawano nagród głównych. Nasza piosenka została jednak ustnie wyróżniona przez panią Dyrektor oraz przyjęta z największym entuzjazmem i aplauzem.

Melodia tegorocznej piosenki o zdrowiu opiera się na nieśmiertelnym szlagierze Raya Charlesa Hit the Road Jack a prozdrowotne słowa napisali opiekunowie grupy. Układ choreograficzny miał charakter zdecydowanie vintage’owy – stroje i ruchy tancerzy nawiązywały do swingujących mód lat 50-tych.

Słowa:

Ref.
Klucz do zdrowia
Znajdziesz z nami nami nami nami tu
Klucz do zdrowia odnajdziesz dziś tu!

Po pierwsze, mój bracie, myj wszystko, co masz
Kuchenkę, piekarnik i jajka na barszcz
– Bezpieczna żywność to, (pauza) hasło roku WHO!

Po drugie, ma siostro, segreguj co sił
W lodówce oddzielaj warzywa od ryb
Po trzecie zaś, dzieci, pamiętajcie że,
potrawy dokładnie gotuje dziś się!

Po czwarte, pamiętaj, że ciepło i chłód
zabiją zarazki, nim zliczysz do stu.
Na koniec, po piąte, gdy gotować chcesz,
bierz bezpieczną wodę i składniki też!

Uczniowie biorący udział w naszym występie:

1. Piotr Droś, 1a
  2. Daria Wrzesień, 1b
  3. Bartosz Kępas, 2a
  4. Dawid Rogala, 2a
  5. Tomasz Głuch, 2b
  6. Dominik Kopycki, 2b
  7. Sylwia Kosno, 2b
  8. Aleksandra Kuźdub, 2b
  9. Angelika Kaluga, 3b
  10. Zuzanna Knop, 3b

Uczniowie rezerwowi: