Święto muzyki anglosaskiej w Jastrzębiu

Prawdziwym świętem muzyki była druga edycja Międzygimnazjalnego Konkursu Piosenki Świątecznej w Języku Angielskim pod patronatem Wójta Gminy Jastrząb Andrzeja Brachy, która odbyła się w czwartek 12 stycznia na scenie Publicznego Gimnazjum w Jastrzębiu. Pojawili się na niej wykonawcy z sześciu gimnazjów z powiatu szydłowieckiego i radomskiego: PG w Chlewiskach pod opieką p. Brygidy Dąbrowskiej-Zdziech, PG w Mirowie pod opieką p. Joanny Orczykowskiej, PG w Parznicach pod opieką p. Anity Kaczówki Węgrzyn oraz p. Romana Danielewicza, PG w Rudzie Wielkiej pod opieką p. Renaty Wilk, PG nr 1 w Szydłowcu pod opieką p. Artura Myśliwskiego oraz reprezentacja gospodarzy. Uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach: soliści oraz zespoły, a nad przebiegiem konkursu czuwało jury pod przewodnictwem pań Katarzyny Berus z LO im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu i Anny Wilkiewicz z Pracowni Piano. Nad realizacją dźwiękową czuwał p. Michał Czyżewski. Powodzenia uczestnikom życzyła reprezentująca p. Wójta Sekretarz Gminy Jastrząb, p. Anita Gołosz, zaś konkurs uroczyście otworzył Dyrektor Zespołu Szkół w Jastrzębiu p. Zbigniew Sarnat. Imprezę poprowadził Michał Gajewski.

Młodzi artyści zaprezentowali cały przekrój anglosaskiej muzyki bożónarodzeniowej – od tradycyjnych kolęd, takich jak „The First Noel”, poprzez religijne pieśni z „Mary Did You Know” na czele, po utwory rozrywkowe ze sławnym „Last Christmas” zespołu Wham. Mimo stosunkowo niewielkiego wieku, gimnazjalni muzycy wykazali się dojrzałością muzyczną i cześto nietuzinkowymi aranżacjami, zaś zespoły pokazały szeroki wachlarz instrumentów oraz ciekawą choreografię. Co ciekawe, tegoroczny repertuar nie ograniczał się do znanych z radia i supermarketów utworów muzyki popularnej, ale odsłonił też mniej znany religijny charakter muzyki bozonarodzeniowej wykonywanej w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Wszystkim występom przyświecało przesłanie zaprezentowanej poza konkursem piosenki „Happy X-mass” – piosenki tytułowej Konkursu:

A very merry Christmas and a happy new year
Let’s hope it’s a good one without any fears
Bardzo wesołych świąt i szczęścliwego Nowego Roku
Miejmy nadzieję, że będzie dobry, bez żadnych obaw.
Decyzją jury, w kategorii Soliści zwyciężyły:
1. Joanna Kobel z PG w Jastrzębiu, która zaśpiewała kolędę „The First Noel”
2. Izabela Kobierska z PG w Mirowie, wykonawczyni piosenki „Santa Tell Me”
3. Wiktoria Witkowska z PG w Jastrzębiu, która wykonała utwór „My Only Wish”
Wyróżnienia otrzymały:
  1. Bielecka Natalia, PG II w Szydłowcu – „White Christmas”
  2. Bujnicka Wiktoria, PG w Chlewiskach – “Merry Christmas, Everyone”
  3. Kwiatkowska Magdalena, PG w Parznicach – „Last Christmas”
  4. Rochniak Justyna, PG II w Szydłowcu – „All I Want for Christmas Is You”
  5. Seweryn Karolina, PG w Mirowie – „I Met An Angel on Christmas Day”
  6. Kurowska Barbara, PG w Parznicach – „It’s Christmas in my heart”

W Kategorii Zespoły, zwycięzcami okazały się reprezentacje z:

1. PG z Parznic za utwór „My Beloved Jesus”
  2. PG z Chlewisk za pieśń „Mary Did You Know”
  3. PG z Jastrzębia za piosenkę „Mary’s Boy Child”

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał zespół z Rudy Wielkiej, który wykonał utwór „Snow Is Falling”.

Zwycięzcy, oprócz dyplomów, otrzymali ciekawe nagrody ufundowane przez UG w Jastrzębiu: powerbank, słuchawki nauszne oraz głośnik bluetooth, zaś wyróżnieni kijki do robienia selfie. Zespoły otrzymały torby pełne słodyczy ufundowane przez organizatorów konkursu, p. Agnieszkę Szparę oraz Michała Gajewskiego. Nad poczęstunkiem gości czuwała p. Dorota Stępień.

Organizatorzy serdecznie dziękują młodzieży występującej na scenie za wystąpienie przed jastrzębską publicznością, ich opiekunom za świetne przygotowanie i sprawowanie opieki nad wychowankami, władzom gminnym za ufundowanie nagród dla solistów, jurorom za rzetelną prace w komisji oceniającej występy, Dyrekcji za pomoc w organizacji konkursu, uczniom PG w Jastrzębiu za ofiarną pracę nad dekoracjami i obslugą fotograficzną a koleżankom i kolegom z pracy za dobre rady i drobne gesty życzliwości w przed i w trakcie imprezy. Mamy nadzieję, że mimo zblizającej się reformy edukacyjnej, Konkurs Piosenki Świątecznej w Języku Angielskim „So This Is Christmas” będzie kontynuowany w kolejnych latach.

Piosenka tytułowa konkursu – Happy X-mass

Natalia Bielecka, White Christmas

Wiktoria Bujnicka, Merry Christmas Everyone

Magdalena Kwiatkowska, Last Christmas