„Sprzątanie świata łączy ludzi”

Pierwsza akcja SŚ na Świecie (Australia) miała miejsce 1989r. zaś
w Polsce-w 1993r. Tradycją w Polsce zrobiło się, iż odbywa się to w trzeci weekend września. W tym roku to- 15 września 2023r.

Uczniowie mogli wzbogacić wiedzę na temat SŚ zapoznając się z genezą i historią akcji  na Świecie i w Polsce oraz z hymnem „Sprzątanie Świata Polska” napisanego przez tekściarza i piosenkarza Wojciecha Młynarskiego. W/w materiały prezentowane były na tablicy na korytarzu szkolnym.

Tegorocznej akcji sprzyjało wiele aspektów m.in. piękna, słoneczna pogoda, roześmiane buzie uczniów i chętne ręce do pracy w trosce o naszą planetę, naszą małą Ojczyznę- Jastrząb.

Od dwóch lat nasza szkoła objęła patronatem groby nieznanych żołnierzy na tutejszym cmentarzu. Klasy ósme wraz z opiekunami porządkowali i sprzątali mogiły. Pozostałe klasy z nauczycielami wykonywały prace porządkowe na placu szkolnym i poza nim oraz na boisku Orlik, placu zabaw nad zalewem, ścieżce ekologicznej, … Worki, rękawiczki oraz wywóz odpadów zabezpieczył UG w Jastrzębiu.

Akcja jest wyjątkowa w skali świata m.in. dlatego, że nieprzerwanie trwa 30 lat. Jastrzębska podstawówka bierze w niej udział również nieprzerwanie od 23 lat.

Koordynatorami akcji były Pani Renata Stopa i Pani Małgorzata Jasińska.